Hatay'da kuduz alarma geçildi

Hatay'ın Defne ilçesinde büyükbaş hayvanlara saldıran ve daha sonra karantina altında ölen köpek kuduz çıktı ve iki mahalleye tedbir amaçlı “Dikkat, kuduz risk bölgesi” tabelaları asıldı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Olay, Hatay’ın Defne ilçesi Meydancık Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Sahipsiz bir köpek, mahalledeki bir çiftlikte büyükbaş hayvanlara saldırdı. Saldırının ardından çiftlik sahibi durumu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirdi. İhbar sonrası ilçe belediyesi ile ortak harekete geçen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, saldırgan köpeği yakaladı ve karantinaya aldı. Karantina alındıktan sonra ölen köpekte yapılan incelemelerde kuduz belirtisine rastlandı.

HAYVAN GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI YASAKLANDI

Konuyla ilgili yönetmelikler ve kararları doğrultusunda tüm kurumlarca koordineli olarak işlemlere başlandı. Meydancık Mahallesi ve bitişiğindeki Güneysöğüt Mahallesi'ne hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı. Saldırının yaşandığı bölgelerdeki başıboş kedi ve köpekler de dahil olmak üzere vahşi hayvanlar ilçe ve büyükşehir belediyesi tarafından toplandı. Öte yandan tedbir amaçlı iki mahalleye, “Dikkat, kuduz risk bölgesi” yazılı tabelalar asıldı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarının bölgede devam ettiği öğrenildi.

28 Nis 2024 - 14:36 - Asayiş

Mahreç  Haber Merkezi