Asgari ücrete ikinci zam yapılacak mı?

Türkiye'de milyonlarca insanın doğrudan veya dolaylı olarak hayatını etkileyen asgari ücrete zam yapılacak mı? Tüm detaylar haberimizde…

Zeliha  Antalyalı
Zeliha Antalyalı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın


Türkiye'de milyonlarca insanın doğrudan veya dolaylı olarak hayatını etkileyen asgari ücret konusu, her yıl olduğu gibi bu yıl da gündemin önemli maddelerinden biri. 2024 yılına dair asgari ücret zammı tartışmaları ise hız kazandı. Ocak ayında gerçekleşen yüzde 49'luk zamla birlikte asgari ücret, 11 bin 402 liradan 17 bin 2 liraya yükselmişti. Ancak, 2024 için yapılan açıklamalarda tek bir zam öngörülmüştü. Peki, bu yıl içerisinde ikinci bir asgari ücret zammı gerçekleşecek mi? İşte, son gelişmeler...

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM OLACAK MI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamaları, asgari ücret konusunda merak edilenleri bir nebze aydınlattı. Bakan Işıkhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak." ifadelerini kullandı.

BAKAN IŞIKHAN TBMM'DE KONUŞTU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özellikle İŞKUR aracılığıyla engelli ve eski hükümlü vatandaşlara yönelik desteklerin artırılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Işıkhan, bu konuda şunları söyledi: "İŞKUR aracılığı ile toplumsal bütünleşme sürecinde eski hükümlülere ve engellilere desteklerimizi sürdürüyoruz. Bazen hibe desteği niteliğinde de olabiliyor. Temel amacımız, eski hükümlülerin toplumla kaynaşmalarına destek vermek, çalışma hayatına katılmalarını, daha mutlu ve üretken bireyler olmalarını desteklemek. Hem engellilerimize hem de eski hükümlülerimize desteklerimizi sürdüreceğiz."
Ayrıca, 2024 yılının emekliler yılı olarak ilan edildiğini belirten Işıkhan, bu konuda yapılan çalışmalara dair bilgi verdi. "Yaklaşık 15-20 gün içerisinde elde ettiğimiz ne kadar somut veri varsa, emeklilerimize ayrıcalık tanıyan, onları ön plana çıkaran, onları destekleyecek her çalışmayı paylaşacağız." şeklinde konuştu.

ARA ZAM BEKLENTİSİ VE BAKAN IŞIKHAN'IN CEVABI

Bakan Işıkhan'a yöneltilen "Asgari ücrette bir ara zam beklentisi olmalı mı?" sorusuna ise net bir cevap geldi. "Hayır, öyle bir konu gündemimizde yok. Başta nasıl bir karar aldıysak şu an süreç bu şekilde devam edecek. Temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak." şeklinde cevap veren Işıkhan, asgari ücretle ilgili ikinci bir zammın olmayacağını vurguladı.

ASGARİ ÜCRETTE İKİNCİ ZAM YOK

Tüm bu açıklamalar ve değerlendirmeler ışığında, 2024 yılında asgari ücrete ikinci bir zamın olmayacağına dair güçlü bir sinyal alıyoruz. Bakan Işıkhan'ın net ifadeleri, sürecin bu şekilde ilerleyeceğini gösteriyor. Temmuz ayına dair enflasyondan veya sözleşmelerden kaynaklanan farkların emekli aylıklarına yansıtılacağı belirtilirken, asgari ücrette herhangi bir ara zam öngörülmüyor.
Türkiye genelinde milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu konu, yakından takip edilmeye devam edilecek. Ancak, şimdilik asgari ücrete ikinci bir zam gelmesi beklenmiyor.

12 May 2024 - 10:54 - Ekonomi

Mahreç  Zeliha Antalyalı