Aydın’ın oksijen deposu

Karadeniz'in mistik yaylalarının büyüsüne kapılanlar için Aydın'ın 1200 rakımlı Belenova Yaylası, doğal güzellikleri, taze lezzetleri ve serin havasıyla dört mevsim ziyaretçi akınına uğruyor.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Aydın’ın oksijen deposu
Aydın’ın oksijen deposu
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Belenova Yaylası, Kuyucak ilçesinin Belenova Mahallesi'nin ormanlarında 1200 rakımlı bir yükseltide konumlanıyor. Kuyucak ilçesinden 21 kilometrelik bir yolculuğun ardından ulaşılabilen yayla, nefes kesen bir manzarayı ziyaretçilere sunuyor. Aydın ve Denizli'ye ortalama 90 kilometre uzaklıkta bulunan Belenova Yaylası, "Aydın'ın Uludağ"ı olarak anılmaktadır. Küçük Ova, Koca Ova ve Arap Deresi göletleriyle çevrili bu bölge, doğa tutkunlarını ve manzara hayranlarını adeta büyülüyor.

TESİSLERLE DONATILMIŞ BİR DOĞAL ŞÖLEN

Kuyucak Belediyesi tarafından 2018 yılında hizmete açılan Kuyucak Belediyesi Sosyal Tesisleri, Belenova Yaylası'nın vazgeçilmez bir noktasını oluşturuyor. Bu tesisler, kır lokantası, çocuk oyun alanı, spor sahaları, yürüyüş yolları ve köy ürünleri satış alanlarıyla donatılmış durumda. Hem doğa severlerin hem de ailelerin tercihi olan bu tesisler, dört mevsim boyunca ziyaretçi akınına uğruyor. Doğanın içindeki bu tesiste çocuklar hem eğleniyor hem de spor yapma imkanı buluyor.

DOĞAYLA UYUMLU TASARIM VE ZENGİN TARİH
Belenova Yaylası, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle öne çıkıyor. Doğa ile uyumlu şekilde tasarlanan belediye tesisleri, misafirlere yazın serinlemeyi, kışın ise beyaz örtü altında vakit geçirmeyi vaat ediyor. Ayrıca bu bölge, Karia-Lidya antik geçiş yolu güzergahı üzerinde yer alması nedeniyle büyük bir tarihi öneme sahiptir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Afrodisias Antik Kenti, Antiocya Antik Kenti ve Yöre Kalesi güzergahı bu bölgeden geçiyor.

DOĞA VE HUZUR ARAYANLARI BEKLİYOR
,

Belenova Yaylası'nın doğal güzellikler, huzur ve tertemiz bir tabiat arayışında olan herkese yılın her mevsiminde  doğa ile iç içe ve huzurlu bir ortam sunuyor. Kuyucak Belediyesi Sosyal Tesisleri, adeta bir cenneti andırıyor ve Belenova Yaylası'nı Aydın'ın kendi Uludağ'ı olarak yükseltiyor.

12 May 2024 - 11:10 - Gündem

Mahreç  Mustafa Çelik