Emeklilere müjde

SGK Başuzmanı İsa Karakaş, Emeklilerin uzun süredir beklediği seyyanen zam konusuna ilişkin konuştu.

Zeliha  Antalyalı
Zeliha Antalyalı Tüm Haberleri
Emeklilere müjde
Haber albümü için resme tıklayın

SGK Başuzmanı İsa Karakaş'tan önemli açıklamalar geldi. Emeklilerin uzun süredir beklediği seyyanen zam konusuyla ilgili olarak Karakaş, kulis bilgilerini paylaşarak emeklilere yönelik olumlu gelişmelerin habercisi oldu. İşte, milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren o açıklamalar...

SEYYANEN ZAM BASKISI ARTIYOR

Karakaş'ın aktardığı bilgilere göre, düşük maaş alan emeklilere yönelik seyyanen zam talebi giderek artıyor. Sektör yetkilileri, emeklilere 3 bin TL ila 4 bin TL arasında seyyanen zam yapılması yönünde ciddi bir baskı oluşturuyor. Bu da demek oluyor ki, emeklilerin maddi durumlarında olumlu yönde bir değişim yaşanabilir.

4 AYLIK ENFLASYON FARKI AÇIKLANDI!

Memur ve emeklilerin temmuz ayındaki zam oranlarını belirleyecek olan 4 aylık enflasyon farkı da sonunda açıklandı. Sektör yetkilileri tarafından duyurulan enflasyon farkı %18,72 olarak belirlendi. Temmuz ayında memur ve emeklilerin alacakları zam oranı için geri sayım başladı. Artık son iki ay kala, kesin zam oranı da netlik kazanacak.

ENFLASYON ARTIŞI VE BEKLENTİLER

Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında sırasıyla %6.70, %4.53, %3.18 ve %3.18 oranında enflasyon artışı yaşandı. TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarına göre ise, aylık bazda enflasyon %3.18 artış gösterdi ve yıllık bazda %69.80 seviyesine ulaştı. Bu da 4 aylık enflasyonun %18.72 olduğunu gösteriyor.

EMEKLİLERE SEYYANEN ZAM YOLDA MI?

Karakaş'ın açıklamaları, emeklilere seyyanen zamın kapıda olduğu sinyallerini veriyor. Özellikle SGK ve Bağkur emeklileri arasında kök maaşı 10 bin liranın altında olanların %25 civarında bir zam alabileceği belirtiliyor. Bu durumda, kök maaşı 8 bin lira civarında olan emeklilerin de %25 oranında zam alması durumunda, kök maaşlarının 10 bin liraya ulaşacağı ifade ediliyor. Karakaş, geçtiğimiz sene yaşanan tepkilerin ardından bu sene emeklilere seyyanen bir zam yapılacağını ve bunun kulislerde konuşulduğunu dile getiriyor.

Seyyanen zam konusu, milyonlarca emekli vatandaşın merakla beklediği bir gelişme olarak ön plana çıkıyor. Özellikle düşük maaş alan emeklilerin ekonomik durumlarını rahatlatacak bu adım, emekliler tarafından büyük bir umutla karşılanıyor. Gelişmeler yakından takip edilmeye devam edecek.

12 May 2024 - 11:19 - Ekonomi

Mahreç  Zeliha Antalyalı