EYT'lilere müjde

Milyonlarca EYT emeklisini ilgilendiren, emlak vergisinden muafiyet konusunun detayları açıklandı. Pekti kimler emlak vergisinden muaf olacak? İşte ayrıntılar...

Hakan Horata
Hakan Horata Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan arsa, arazi ya da evlerin mülk sahiplerinin devlete yapmış olduğu ödemeler, “Emlak vergisi” olarak adlandırılıyor.
Yapılan bu ödemelerden hiçbir geliri bulunmayanlar ile gelirleri sadece emekli, dul ve yetim aylığından ibaret olanlar, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri muaf tutuluyor.
Bu tabloya göre, EYT’li emeklinin de muafiyet beklentisinin detayları resmen belli oldu.

TEK KONUT VE 200 METREKARE
Emlak vergisi muafiyeti kapsamında geçtiğimiz sene emekli olan EYT’lilerin, 2024 yılından itibaren bu haktan yararlanabileceği belirtildi. Bu yıl emekli olanların ise gelecek yıldan itibaren muafiyetten yararlanacağının da altı çizildi. Öte yandan muafiyet için konutun mesken olarak kullanılması, tek konut olması ve brüt 200 metrekareyi geçmemesine dikkat çekildi. Aynı zamanda yeni emeklilerin, emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmesi için belediyeye başvuruda bulunması ve “Tek Meskeni Olan Emeklilere, Dul ve yetimlere ait form” doldurmaları gerektiği belirtildi.

ÇALIŞAN EYT’LİLER DİKKAT
Emlak Vergisi muafiyetinden yararlanılabilmesi için diğer bir önemli husus, sigortalı çalışan EYT’liler olarak dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl emekli olan EYT’lilerin, hala daha sigortalı olarak çalışmaya devam etmesi, muafiyette hak talebini ortadan kaldıracağı bildirildi. Aynı zamanda emeklilerin herhangi bir işte çalışmamaları ve 2023 yılında elde ettikleri faiz, temettü gibi sermaye iradı gelirlerinin 150 bin lirayı aşmaması gerektiği ifade edildi. Geliri olmayan dükkan, arsa ve arazinin ise, emlak vergisinde bir engel olarak gözükmediğinin altı çizildi.

13 May 2024 - 11:02 - Gündem

Mahreç  Hakan Horata