SGK'lılar isyanda

Türk Büro-Sen Aydın 1 Nolu Şube Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışanların haklarının korunması, geliştirilmesi konusunda bir basın açıklaması yaptı.

Hakan Horata
Hakan Horata Tüm Haberleri
SGK'lılar isyanda
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'de her yıl 13-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası vesilesiyle, Türk Büro-Sen Aydın 1 Nolu Şube Başkanlığı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Efeler ilçesinde bulunan SGK binası önünde yapılan açıklamada Şube Başkanı Mehmet Kamil Taşkır, kayıt dışı istihdam karşısında alınabilecek tedbirler ve SGK çalışanlarının mutsuzluğuna dikkat çekti.

ÖNERİLER SIRALADI

SGK çalışanlarının iş yüküne dikkat çeken Taşkır, çözüm önerilerini tek tek sıraladı.
Taşkır, "666 sayılı KHK ile kaldırılan ikramiyelerin yeniden düzenlenmesi, fazla mesai ücretlerinin tekrar ödenmesi, Sosyal Güvenlik Hizmetleri Sınıfı oluşturulmalı ve Sosyal Güvenlik Tazminatı ödenmesi gerekir. Ayrıca 3600 ek göstergeden birinci dereceye gelen tüm personelin faydalanması, Hukuk birimlerinde görev yapan idari personele vekalet ücreti ödenmesini talep ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

KAMUDA TASARRUF

Kamuda Tasarruf Paketi ile getirilen yeni düzenlemelere değinen Taşkır, ileriki dönemde kamuda oluşacak personel açığına dikkat çekti.
Taşkır, "13 Mayıs 2024 tarihinde alınan karar doğrultusunda, toplu taşıma olan yerlerde personel servislerinin kaldırılmasının kamuya hiçbir faydası olmayacaktır. Bunun yanında servis hizmetlerine yönelik alınmış toplu sözleşme kararlarının da böyle bir çalışmaya konu edilmesi, sendikacılık ve toplu sözleşme ilkelerine aykırı bir durum olarak toplu sözleşmenin özerkliğini yok etme anlamı taşıyacaktır. Aynı zamanda kamuda yeni personel alımının emekli olan kamu görevlisi sayısıyla sınırlandırılması mutlak surette gözden geçirilmelidir. Personel açığı var. Böyle bir karar, önümüzdeki yıllarda artacak nüfusa ve hizmet ihtiyacına paralel olarak kamu çalışanı açığının daha da büyümesine yol açacaktır" diye konuştu.

16 May 2024 - 12:31 - Gündem

Mahreç  Hakan Horata