Aylık kazanç 70 bin TL

Türkiye’nin en fazla enginar üretiminin yapıldığı Aydın’ın Efeler ilçesine gelen ekip, kabiliyetleri sayesinde asgari ücretin 4 katı tutarında aylık kazanç elde ediyor.

Aylık kazanç 70 bin TL
Aylık kazanç 70 bin TL
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Gölhisar Mahallesi Türkiye’nin en fazla enginar üretimi yapılan bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor.
Bu bölgeye 600 kilometre uzaklıktan özel olarak gelen enginar soyucuları hızları ile dikkat çekiyor.
Her gün sabahın erken saatlerinde başlayıp gecenin ilerleyen saatlerine kadar çalışan ekip bölgenin tarım ekonomisine de canlılık katıyor.
Ekibin özverili çalışmaları ’yeşil elmas’ olarak tabir edilen ve faydaları saymakla bitmeyen enginarın sofralara en taze ve lezzetli haliyle ulaşmasını sağlıyor.

MAAŞ 70 BİN TL'LE GELİYOR

Üç kişiden oluşan özel ekip, gün boyunca adeta bir makine gibi çalışarak aylık kazançlarını asgari ücretin 4 katına çıkarmayı başarıyor.
Enginar soymanın kolay bir iş olmadığını ve inceliklerinin bulunduğunu belirten Ömer Faruk Taşyürek, "Bu iş için Ankara’dan geliyoruz. Yılın 5-6 ayı buradaki sezonda enginarları soyup sonrasında da kendi işlerimize bakıyoruz. Enginar soymak kolay bir iş gibi görünse de öyle kolay değil. Değişik incelikleri var ve tecrübeniz olması gerekiyor." dedi.
Günde yaklaşık bin ila bin 200 enginar soyduklarını belirten Taşyürek, "Bu işte psikoloji de çok önemli. Bir dakikada ortalama 3 veya 4 enginarı soyabiliyoruz. Bazen 5, 6 veya 7 olduğu da oluyor. Her saniye aynı şekilde devam edemeyiz. Ortalama fiyatlar değişiyor. Kalitesine, soyumuna göre farklılık gösteriyor. Allah bereket versin asgari ücretin üstünde güzel makul bir ücret alıyoruz." ifadelerine yer verdi.

16 May 2024 - 12:44 - Gündem