“112 ambulansları acil ihtiyaçlar içindir”

ydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, hastalara hizmet vermesi gereken ambulansların keyfi olarak kullanılamayacağını söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

112 ambulanslarının kullanım esasları hakkında açıklamada bulunan Dr. Karagözlü, “7 Aralık 2006 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre; olağan dışı durumlar istisna olmak kaydıyla, hiçbir ambulans ve acil sağlık aracı, cenaze nakil amacıyla kullanılamaz. Ancak ambulansta ölüm olayı olduğunda, trafik kazası, afet gibi kaza mahallinden ölülerin hastane veya ilgili morga nakilleri, adli mercilerin de onayı alındıktan sonra ambulansla yapılabilmektedir.

Buradaki amaç, olay yerindeki cenazenin bir an önce ilgili kuruma nakledilmesi ve toplumsal duyarlılığın yerine getirilmesidir. 112 ambulansları, bunun dışında hastaneden eve, hastaneler arasında ve şehirler arasında cenaze nakil aracı gibi hizmet vermemektedir. Cenazelerin il içi ve dışında nakli için gerekli cenaze nakil aracı, tabut ve benzeri donanımın temin görevi belediyelere aittir. İlimiz sağlık yetkililerini sorumluluğa ve konu ile ilgili yanlış bilgi var ise, acele olarak geçerli bir açıklama yapmaya çağırıyoruz” dedi.

29 Ağustos 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi