Muhtardan 735 yıllık isyan!

735. kez düzenlenecek olan Geleneksel Dedebağ Keşkek Hayrı'nın Karacasu ve Büyükşehir belediyesinin siyasi şov alanına döndüğünü söyleyen Cuma Mahallesi Muhtarı Mehmet Osan, ''Çekin elinizi hayrımızdan' diyerek iki belediyeye isyan etti.

Haber albümü için resme tıklayın

Hayrı mahalle sakinlerinin ve hayırseverlerin desteğinde kendilerinin düzenlediğini ancak Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Karacasu Belediyesi’nin olayı kendilerine mal etmeye çalıştığını öne süren Muhtar Osan, “Hayır üzerinden siyasi şov yapmaya çalışıyorlar ama buna daha fazla tahammülümüz yok. Onlar festivallerini Karacasu’da yapsın, stantlarını da orada açsın. Bizden uzak dursunlar yeter” dedi.

Geleneksel Dedebağ Hayrı’nın, asırlar önce Asya’dan gelip Karacasu çevresine yerleşen ve bedenleri bu topraklarla kucaklaşan 7 eren adına yapıldığını belirten Karacasu Cuma Mahallesi Muhtarı Mehmet Osan, “Biz atalarımıza, erenlerimize sahip çıkmak amacıyla bu hayrı düzenliyoruz. Yöre halkı da 8 asırdır bu amaçla her yıl ağustos ayının son pazarında güç birliği ile bu hayrı yapıyor. Fakat son yıllarda Karacasu ve Büyükşehir belediyeleri hayrı sahiplenerek siyasi Rant elde etme peşine düştü. Biz hayrımızın siyasete alet edilmesini veya panayır havasına büründürülmesini istemiyoruz. Biz hayrımızı kendimiz yapıyoruz, bizden uzak dursunlar” diye konuştu.

“MASRAFLARI DERNEK KARŞILIYOR”

Hayrın temizlik dışındaki bütün masraflarının dernek ve hayırseverler tarafından karşılandığına dikkat çeken Osan, “Malzemesinden çalışanına kadar her türlü masrafı derneğimiz karşılıyor. Cuma Mahallesi sakinleri ve Karacasulu vatandaşlarımız, organizasyonda imece usulüyle gönüllü olarak çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ ŞOV YAPIYORLAR”

Belediye başkanlarının hiçbir destek sağlamamalarına rağmen derneğin düzenlediği hayır üzerinden siyaset yapmaya ve siyasi Rant elde etmeye çalıştığına vurgu yapan Osan, “Yöneticiler, bizim yaptığımız hayrı üstlenerek siyaset yapmaya çalışıyorlar. Belediyelerin hiçbir katkısı yok. Sadece alanın temizliğini yaptırıyorlar o kadar. Bunu biz kendimiz de yaparız, çok da önemli değil. Ama her şeyi biz yaptığımız halde siyasi şovunu onlar yapıyor” diye isyan etti.

“BELEDİYE YÜZÜNDEN YARDIMLAR KESİLİYOR”

Vatandaşların medyada belediye başkanlarını gördüğü için yardım etmekten vazgeçtiğini ifade eden Muhtar Mehmet Osan, “Bize yardım etmek isteyen vatandaş da ondan sonra diyor ki, ‘Madem belediye yapıyor, ben yardım etmiyorum.’ Bu durumda hayır için bize yapılan yardımlar kesiliyor ve zor durumda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

FESTİVALİN MAHALLEMİZE TAŞINMASINI İSTEMİYORUZ

Dedebağ’ın festival değil hayır yeri olduğuna dikkat çeken Osan, ”Festival zaten çarşıda yapılıyor. Ama buraya taşımaya çalışıyorlar. Buraya pazarcı geldiği zaman izdiham yaşanıyor. Onun için de biz burada panayır yapılmasını istemiyoruz. Bu durum, zaten organizasyonun maneviyatına da ters” dedi.

“60 BİN LİRA GİDERİMİZ VAR”

Bu yıl bin 200 ton keşkek yapılacağını ifade eden Osan, “2 ton keşkek de yaparız ama yerimiz yeterli değil. Bu yüzden bu kiloda durdurduk. Bir ton biberden de turşu yapılacak, 8 bin ekmek verilecek. Bunların hepsi 60 bin lira civarında bir para tutuyor ve hepsini Cuma Mahallesi karşılıyor. Paralar da bir ay önceden toplanıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Mustafa ÇELİK/Aydın Haber Ajansı- KARACASU

26 Ağustos 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi