Aydın’da ambulans isyanı!

Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakan Karagözlü, hastalara hizmet vermesi gereken ambulansların keyfi olarak kullanılamayacağını belirtti. Dişi ve başı ağrıyanın 112 acil sağlık ekiplerini araması sebebiyle ciddi vakalarda 112'nin geç kalmasına sebep olabiliyor.

Haber albümü için resme tıklayın

112 ambulanslarının kullanım esaslar hakkında açıklama yapan Dr. Karagözlü, “7 Aralık 2006 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan ‘Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğine’ göre; olağandışı durumlar istisna olmak kaydıyla hiçbir ambulans ve acil sağlık aracı cenaze nakli amacıyla kullanılamaz. Ancak ambulansta ölüm olayı gerçekleştiğinde, trafik kazası, afet gibi kaza mahallinden ölülerin hastane veya ilgili morga nakilleri, adli mercilerin de onayı alındıktan sonra yapılabilmektedir.

Buradaki amaç ise, olay yerindeki cenazenin bir an önce ilgili kuruma nakledilmesi ve toplumsal duyarlılığın yerine getirilmesidir. 112 ambulansları, bunun dışında hastaneden eve, hastaneler arasında ve şehirlerarasında cenaze nakil aracı gibi kullanılmamaktadır. Cenazelerin il içi ve dışında nakli için gerekli cenaze nakil aracı, tabut ve benzeri donanımın temin görevi belediyelere aittir. İlimiz sağlık yetkililerini sorumluluğa ve konu ile ilgili yanlış bilgi var ise, ivedi olarak geçerli bir açıklama yapmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

30 Ağustos 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi