Aydın incirinde zirai ilaç kalıntısı yok!

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yaptırılan analizlerde Bursa Siyahı cinsi incirde erken olgunlaştırıcı etheptona, sarılop çeşidinde de pestisite rastlanmadı.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İncir, ilimizde üretilen en önemli tarım ürünlerindendir. TUİK verilerine göre incirin ilimizde 361 bin 552 da alanı kapladığı ve bu alandan 186 bin 870 ton taze incir elde edildiği görülmektedir. Türkiye incir üretiminin 298 bin 914 ton olduğu dikkate alındığında Türkiye’deki incir üretiminin yüzde 62,5’u Aydın’dan karşılanmaktadır. İlimizi 32 bin 997 ton ile İzmir, 25 bin 384 ton ile Bursa takip etmektedir. İlimizde elde edilen incirin yüzde 94-95’i kuru incir olarak değerlendirilmekte, bu da 45-50 bin ton civarına tekabül etmektedir. Geri kalan yüzde 5-6’lık kısmı ise taze incirdir. Bunun da çok büyük bir kısmını Aydın’a has sarılop çeşidi ve çok az bir kısmını ise siyah incir oluşturmaktadır” denildi.

İZMİR’DE TAHLİL YAPTIRILDI

Müdürlük açıklamasında, incirde zirai ilaç kullanımı ile ilgili olarak da, Aydın’da kısıtlı alanlarda üretilen ve tamamına yakın bir kısmı da ihraç edilen Bursa Siyahı incir çeşidinin üretim aşamasında ethephon kullanılıp kullanılmadığına ilişkin olarak İzmir Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’nde analiz yaptırıldığı, analiz sonuçlarında erken olgunlaştırıcı ethephon çıkmadığı, ayrıca üretimi geniş bir alana sahip olan sarılop çeşidinde yapılan pestisit araştırmalarında da pestisit tespit edilmediği ifade edildi.

28 Ağustos 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi