Nazilli’de karanlık dram

Adı Hiranur Yıldırım. Henüz 30 günlük. Karanlık dünyasında, anne sevgisinin ışığında aydınlanan koskoca 30 gün. Bir de Ahmet var. O da 7 yaşında. Kardeşi gibi doğuştan görme özürlü. İşlediği cinayet nedeniyle yedi yıldır cezaevinde olan kocasının yokluğunda, yaşadığı hayatın en sağlıklı yüzü olan 9 yaşındaki büyük çocuğu Mahmut ile çile dolu bir hayatı omuzlayan gözü yaşlı anne Rındi Yıldırım… Hamileliği süresince üzerine titreyip,

Haber albümü için resme tıklayın

Yağmur Aşık/ Aydın Haber Ajansı/ NAZİLLİ- ÖZEL HABER- Aydın’ın Nazilli ilçesinde 2’si görme özürlü 3 çocuğuyla yaşam mücadelesi veren anne Rındi Yıldırım, Kurban Bayramına günler kala, karanlık dünyalarına ışık tuttuğu evlatlarına sarılıp ”kocamı bırakın” diye yalvardı… İşlediği cinayet nedeniyle 7 yıldır çocuklarını babasız büyütmeye çalıştığını ancak artık dayanacak gücünün kalmadığını söyleyen anne Rındi Yıldırım, başından geçenleri MANŞET Gazetesi muhabiri yağmur Aşık’a anlattı. Henüz 1 ay önce büyük umutlarla kucağına aldığı Hiranur bebekte tıpkı 7 yaşındaki abisi Ahmet gibi görme özürlü doğunca dünyası kararmış anne Rındi Yıldırım’ın. Anne Yıldırım, Nazilli Yeni Sanayi Mahallesi’nde 3 çocuğuyla yaşam savaşı veriyor. 3 çocuğundan ikisi görme özürlü. 7 yaşındaki Ahmet’ten sonra hamile kaldığı bebeğinin sağlıklı dünyaya gelmesi için doktor kontrollerini aksatmadan yerine getirmiş. Anlattığına göre, tam 9 ay boyunca gittiği Nazilli Devlet Hastanesindeki doktorlar kendisine hamileliğinde ve doğacak bebeğinde bir sorun görünmediğini söylemiş. Gözlerine ışık olduğu 7 yaşındaki Ahmet’ten sonra dünyaya gelecek bebek umudu olmuş gözü yaşlı anne Rındi Yıldırım’ın. Ancak doğum gelip çattığında 9 aylık umutlar, yıllar sürecek karanlığa dönüşmüş. Doktorlar doğumdan sonra Hiranur’u getirip kucağına vermişler. İki gözü kör ve ayakları yamuk.

KÖR, ENGELLİ VE BABASIZ…

Yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına boğuluyor Rındi Yıldırım. 10 yıllık evliliğinin son 7 yılı çile ve karanlıklar içinde geçmiş. Öyle ya, 7 yaşındaki Ahmet’in gözü olmuşken, şimdi de 1 aylık minik Hiranur’un ışığa hasret dünyasını paylaşmaya hazırlanıyor. Kocası işlediği cinayet nedeniyle cezaevinde. Tek isteği var. O da eşinin cezasının hafifletilip aralarına dönmesi.

“3 çocuğum var. Dokuz yaşındaki en büyük oğlum sağlıklı. İki çocuğum ise engelli. Kocam 7 yıldır hapiste. Türkçem çok iyi değil. Kendimi ifade edemiyorum. Okumam yazmam yok. Cumhurbaşkanından Başbakandan çocuklarımın sağlığı için yardım istiyorum. 22 günlük bebeğim görmüyor, kalbinde 2 delik var. Ayakları yamuk. Nereye gidelim, kimden yardım isteyelim, bilmiyorum. Eşimin cezasının indirilmesini ve bize yardım edilmesini istiyorum. Kayınbabamlar yardım ediyor ancak yeterli olmuyor. Ben 7 yıldan bu yana engelli oğlumu büyüttüm. Gücüm yettiğince hastanelere götürdüm. Ama artık takatim kalmadı.”

Yedi yaşındaki engelli oğlunu zorluklarla büyüttüğünü, kızı Hiranur’a hamile kalınca sağlık durumundan emin olmak için bütün testleri yaptırdığını ifade eden Anne Yıldırım, buna rağmen kendisinin hiçbir şekilde uyarılmayıp doğumuna sessiz kalındığını savunuyor.

‘’BANA BİR ŞEY SÖYLEMEDİLER’’

“Hamilelik süresince hep kontrollere gittim. Bana her şeyin normal olduğunu söylediler. Ortanca çocuğum engelli olduğu için korkup 3’üncü çocuğuma hamileliğimde bütün testleri yaptırdım. Nazilli Devlet Hastanesi’nde kadın doğum doktoruna durumu anlattım. Doğuma kadar bana hiçbir şey söylemedi. Test sonuçlarıma ‘Normal’ dedi. Doğumda kızımın engelli olduğunu gördüm, yıkıldım. İki engelli çocuğa tek başıma nasıl bakarım. Devletimizden yardım istiyorum.”

Eşi hapiste olduğu için kızı Hiranur’u hastaneye götürecek maddi gücünün olmadığını da söyleyen Anne Yıldırım, bebeğinin tedavisi için yetkililerden yardım talep ediyor.

28 Ağustos 2017 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi