İnsan hayatı bu kadar mı değersiz!

Çine'de ekmek parası için madenlerde sağlıksız ve tozlu ortamlarda çalışan işçiler, silikozis hastalığına yakalanınca işten çıkarılıyor. Kanayan bir yara haline gelen bu soruna dikkat çekmek isteyen işçiler “Sağlığımızı elimizden alanlar bunun hesabını versin” diyor.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

“Sağlıksız ve tozlu ortamda çalışıyoruz ve bu nedenle silikozis hastalığına yakalanıyoruz. Ciğerde leke çıkınca da patronlar işten atıyor” bu sözler madenlerde çalışıp genç yaşta hastalanan işçiler ait. Çine'nin kanayan yaralarından biri olan kuars, felspat, albine madenleri ve bu madenlerde çalışan işçilerin sağlık sorunları sendikaların düzenlediği toplantıda masaya yatırıldı. Çine Yaşam Platformu, AYÇEP, Çine Eğitim Sen, Genel Maden İş Sendikası ve Aydın Tabip Odası tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen etkinlik Belediye Kültür Merkezinde yapıldı.
15 YILDA HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ
Çine'ye ilk kez 15 yıl önce silikozis hastası işçilerle ilgili haber yapmaya geldiğini anlatan Evrensel İzmir Temsilcisi Özer Akdemir aradan geçen zamanda değişen hiçbir şey olmamasının utanç verici olduğunu söyledi. Bu hastalığın gerekli önlemler alındığında önlenebileceğini ifade eden Akdemir “"Maden patronları işçileri hastalıktan korumak adına önlem alabilir. Ama yıllar sonra yina aynı haberleri yapıyor olmak utanç verici" diya konuştu.

BU ÇARK ARTIK BOZULSUN
“Şirketle madenleri çıkarıp zenginliklerine zenginlik katarken hastalıkları halka bırakıyor” diyerek söze başlayan Çine Yaşam Platformu sözcüsü Ahmet Uslu ise bu sorunun kanayan yara haline geldiğini söyledi. Öte yandan madenler için kullanılan dinamitlerin su kaynaklarına da hasar verdiğini belirten Uslu, "Onlarca kişiyi öldüren bu madenlerde yasadışı işlemler yapılıyor. Ruhsatsız, denetimsiz çalıştıranlar var. Kurdukları çarkın içine siyasileri de alıyorlar. Bu düzen bozulmalı" dedi.

HEM SAĞLIĞIMIZI HEM İŞİMİZİ KAYBEDİYORUZ

Zor koşullarda çalışmak zorunda olduklarını söyleyen maden işçileri ise yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: “Tozlu ortamda çalışıyoruz ve bu nedenle silikoz hastalığına yakalanıyoruz. Yapılan kontrolde ciğerde leke çıkınca patronlar işten atıyor ve kimse bizimle ilgilenmiyor. Bu hastalık nedeniyle iş bulamıyoruz Çok zor ekonomik koşullar altında yaşam mücadelesi veriyoruz. Sağlığımızı elimizden alanlar bunun hesabını vermeli. Hala o işletmelerde çalışan işçi kardeşlerimizin kaderi de bizim gibi olmasın.”

İNSAN SAĞLIĞI ÖN PLANDA OLMALI

İş yerlerinde gerekli önlemler alınmadığı için işçileri meslek hastalıklarına yakalandığını ifade eden Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Recep Bıyıklı, SGK istatistiklerine göre Türkiye'de meslek hastalıklarına yakalanan işçilerin sayısının her geçen yıl arttığını ifade etti. Genel Maden İş sendikası Teşkilatlandırma Sekreteri Tayfun Demir, "Eğer örgütlü olursak inanın meslek hastalıkları da azalacaktır. Her şeyden önce insan sağlığı ve emeğin hakkının korunduğu bir anlayışın çalışma yaşamına hakim olmasını istiyoruz" diye konuştu.
Av. Hicran Danışman ise "meslek hastalıklarına hukuksal yaklaşım" meslek hastalıkları tanımı, bu hastalıklara yakalanan işçilerin hak arama yolları, açılacak davaların nitelikleri ve hukuki süreçlere dair bilgiler verdi.

Silikozis Nedir?
Silikozis, silika (SiO2) adı verilen maddenin uzun süre solunması sonucu gelişen kronik bir pneumoconiosis (pnömokonyoz) tablosudur. Nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtilerle ortaya çıkar. Ancak toza maruz kalma ortadan kalksa bile hastalığın ilerlemesinin önüne geçilemez. Silikozis’in bilinen bir tedavisi yoktur. Sadece profilaktik (koruyucu) önlemler alınarak hastalığın önüne geçilmesi mümkündür.

25 Ağustos 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi