Nazilli’nin sorunlarını aradılar

Nazilli Belediyesi ticarette yeni hedefler, yerel meseleler ve çözümleri konulu 2. Arama Konferansı yapıldı. Konferansta Nazilli’nin sorunları ve çözüm önerileri üzerine fikir alışverişi yapıldı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Belediyesi ilçedeki ticareti canlandırmak ve sorunlara çözüm üretmek amacıyla Mehmet Yüzügüler Tiyatro Salonu’nda “Ticarette yeni hedefler, yerel meseleler ve çözümleri” isimli arama konferansı gerçekleştirdi.

Moderatörlüğünü ADÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmet Ateş’in yaptığı, konuşmacı olarak da Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Aslan ve Nazilli Belediye Meclis Üyesi Erol Angın’ın katıldığı programda Nazilli’nin başlıca sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, ilçenin sorunlarını ortak akılla çözeceklerini belirterek, “Hiçbir ayrım yapmayacağız. Nazilli’de yaşayan her bireyin sorunu, bizim de sorunumuzdur. Arama Konferanslarımıza devam edeceğiz ve sorunlarımızı hep beraber çözeceğiz” dedi.

İŞGALİYEYİ GÜNDEME GETİRDİ

Nazilli Belediyesi’nin yaptırmış olduğu anket sonucunda vatandaşların genel olarak rahatsız olduğu konunun işgaliye olduğunu belirten Nazilli belediye Meclis Üyesi Erol Angın, “İnsanlar yolda aileleri ve çocukları ile rahatlıkla gezemiyor, alışveriş yapamıyor ve durumdan çok rahatsızlar. Belediye olarak işgal sorununu çözmek için gerekli çalışmaları yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“YETİŞMİŞ ELEMAN BULUNAMIYOR”

Esnaf ve sanatkarların kentin kalkınmasında büyük rol oynadığı ancak yetişmiş eleman bulma konusunda sorunlar yaşadığını belirten Erol Angın sözlerine şöyle devam etti:

 “Gençlerimiz liseden mezun olduklarında 17 yaşında oluyorlar. 17 yaşında herhangi bir meslek kolunda görev almak yerine üniversite okumayı ya da bir devlet dairesinde çalışıp hayatlarını garanti altına almayı istiyorlar. İnsanlar toplumsal baskıdan dolayı bazı mesleklere yönelmek istemiyorlar. Sonuç böyle olunca 50 kişilik kadroya 5 bin kişilik başvurular oluyor. Hem işsizlik sorunu yaşanıyor hem de yetişmiş eleman bulunamıyor. Esnaf ve sanatkarlar hem kendileri kalkınamıyor hem de şehirlerini kalkındıramıyorlar.”

Yeni bir işletme açacak esnafa 5 yıl vergi indirimi uygulanmasının ve sigorta primlerinin yarısının devlet tarafından karşılanmasının gerektiğini söyleyen Angın, küçük esnafın AVM’ler yüzünden iş yapamaz hale geldiğini belirtti. Angın, çözüm olarak AVM’lerin şehir dışına ya da şehirde belli bir noktaya taşınması gerektiğini sözlerine ekledi.

“KATMA DEĞER ÜRETMELİYİZ”

Nazilli Belediye Başkanı  Kürşat Engin Özcan’a teşekkür eden Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan esnafların sorunlarını belediyeye ilettiklerini ve çözüm üretmeye çalıştıklarını belirtti.

Bölgede katma değer üretilebilecek en önemli ürünün incir olduğunu vurgulayan Arslan, “Acilen bir site kurulması gerekiyor. İncirler burada toplanıp, işlenmeli. İncirlerimiz paketlenmek için İzmir’e gitmemeli, katma değer üretilmeli. Biz incirimizde markalaşmaya gitmeliyiz. Ürünlerimizin tanıtımlarını yapmalıyız. Herkesin ürününü tanıtacak bir sitem gerekiyor. Naz-Koop buna çözüm olabilir” sözlerini kullandı.Nazilli’deki sanayi arazisi yetersizliğinden yakınan Arslan, “Esnafımız büyüyüp dünyaya açılamıyor” diyerek çözüm üretilmesini istedi.

28 Ağustos 2019 Aydin/ Nazilli- Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi