Aydın’daki hukukçulardan uzlaşmacı mesajlar

Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Yıldırım, "Adlî yılın açılışının nerede yapıldığının hiçbir önemi yoktur. Orası da memleketimizin bir yeridir, devletin yönetildiği yerdir" dedi.

Mehmet Çalık
Mehmet Çalık Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

AYDIN’ın merkez Efeler ilçesinde 2019 -2020 yılı adli yıl açılış töreninde hukukçuların yaptığı 'uzlaşmacı' konuşmalar gündeme damgasını vurdu. Hukukçular, adlî yılın açılış töreninin nerede yapılacağına dair bir süredir devam eden tartışmalara terazili yanıtlar verdiler.

Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, yeni adli yılın açılış töreninde yaptığı konuşmada "Barolarımızın büyük çoğunluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da geleneğe bağlı kalarak, açılış törenlerini kendi evlerinde, yani adalet saraylarında gerçekleştirmektedir” dedi.

Kendilerinin de Aydın Barosu olarak kuvvetler ayrılığı ilkesi ile yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı gereği olması gereken yerde, kendi adalet saraylarında adli yıl açılışlarını yaptıklarını vurgulayan Bozkurt, şunları söyledi:

“Yargının bağımsız ve tarafsız olması yanında, şeklen de tarafsız ve bağımsız görünmesi evrensel bir kuraldır. Ne yazık ki, Yargıtay başkanlığı kendi ev sahipliğinde gerçekleştireceği töreni bu kuralı unutarak yargı erkine ait bir mekân yerine yürütmenin sarayında yapmayı tercih etmiştir"
Adli yıl açılış töreninin nerede yapıldığının çok önemli olmadığını aktaran Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Yıldırım ise özetle şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi var. Bu sistem vatandaşlarımızın oyuyla ve sandıktan çıkan bir sonuçtur. Bu sonucu hepimizin, saygıyla başımızın üstünde kabul etmesi gerekir. Adli yılın açılışının nerede yapıldığının bu anlamda hiçbir önemi yoktur. Orası da memleketimizin bir yeridir, devletin yönetildiği yerdir”

Törende söz alan Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, "Yargının yeni adli yılda dahi daha önceden olduğu gibi hiçbir kişinin, hiçbir cemaatin ve hiçbir grubun emrinde ve onların işaret ettiği yolda değil, necip Türk milletinin emrinde dimdik ayakta olduğunu 15 Temmuz’da gösterdiği dirayetle bunu bütün meslektaşlarımızın kanıtladığını söylemek istiyorum" diye konuştu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi