Enerjide dışa bağımlılığa çevreci çözüm

Jeotermal enerji kaynakları arası açısından dünyanın en şanslı ülkeleri arasında yer alan Türkiye, bu kaynaklardan elektrik üretimini geçen yıla göre yüzde 22,34 arttırdı. Üllkemizin zengin konumda olduğu jeotermal kaynaklara yapılan yatırımlar hız kazandı.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Küresel ısınma ve karbon salınımının getirdiği olumsuz çevresel etkiler, dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de yenilenebilir ve doğa dostu enerji kaynağı arayışına yöneltti. Kömür, petrol ve doğal gaz gibi pahalı enerji kaynaklarında dışa bağımlılığa çözüm olmasının yanı sıra çevre riski taşımayan jeotermal kaynaklardan üretilen elektrik miktarı ülkemizde, geçen yıla göre yüzde 22,34 arttı.

ABD BİRİNCİ SIRADA
Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği JESDER verilerine göre, bu yılın ocak-mart döneminde Türkiye'nin elektrik üretimi 72 milyar 51 milyon 952 bin kilovatsaate ulaşırken, aynı dönemde jeotermal elektrik üretimi 381 milyon 179 bin kilovatsaat arttı. Böylece jeotermal elektrik üretiminin, toplam elektrik üretimimizdeki katkısı yüzde 2,90 oldu. 2017’de bu oran yüzde 1,4’tü. dünyanın en fazla jeotermal enerji kapasitesine sahip ülkesi ABD iken, bunu Endonezya, Filipinler ve 4. sırada Türkiye izliyor.

BU ZENGİNLİK AVANTAJ MI DEZAVANTAJ MI?
Jeotermal kaynaklar bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Türkiye’de bu alanda yapılan yatırımlar zaman zaman tartışma konusu olsa da dünyada bu kaynağa çok az sahip olan ülkelerde bile bu alandaki yatırımların teşvik edilmesi ve jeotermal enerjinin birçok ülkede her geçen gün daha fazla kullanılması dikkat çekiyor. İzlanda’daki binaların yüzde % 90’ı ve tarım için kullanılan seralar, jeotermal sularla ısıtılıyor. Japonya, Yeni Zelanda, İtalya, Rusya, Almanya, Çin, Filipinler ve daha birçok ülke, bu çevre dostu kaynaktan maksimum faydalanmak adına yatırımlarını hızla arttırıyor.
Dünyadaki birçok gıda işletme tesisi, yiyecekleri kurutmak ve pastörize etmek için jeotermal ısı kullanıyor. Bilim insanları güneş ve rüzgar gibi hava koşullarına bağlı olmadığından, jeotermal santrallerin 365 gün 24 saat çalışabildiğine dikkat çekiyor.

09 Eylül 2019 Aydin- Gündem

Muhabir Erdal Savaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi