Seracılıkta güneşin tek rakibi sıcak su

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre, Türkiye'nin, jeotermal kaynaklar açısından önemli bir potansiyeli bulunduğu, jeotermal sera alanlarının son 10 yılda 5 kat artarak 2 bin 500 dekara, üretim ise 35 bin tona ulaştığı belirtildi.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Marmara ve Ege bölgelerinin önemli bölümü, İç Anadolu Bölgesi'nin bir kısmında 70 ile 100 derece sıcak suya sahip kaynaklarla ilk sırada bulunurken, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri 50-69 derece sıcaklıktaki suyla önemli yer tutuyor.

BİRÇOK ALANDA KULLANILIYOR
Termal su, turizm, konut ısıtma, sera, endüstri ve havalandırma gibi değişik alanlarda kullanılabiliyor. Dünyada jeotermal enerjinin yüzde 33'ünün ısı pompalarında, yüzde 13'ünün alan ısıtmada, yüzde 15'inin kaplıcalarda, yüzde 13'ünün balık çiftliklerinde, yüzde 12'sinin seracılıkta ve geri kalanının diğer alanlarda kullanıldığı tahmin ediliyor.

DÜNYADA ARTIYOR
Termal suyun özellikle seracılıkta kullanımı dünyada giderek artarken, Türkiye'de de benzer ivmeyle yükselişe geçti. Türkiye'de jeotermal sera alanı son 10 yılda 5 kat artışla 2 bin 500 dekara, üretim ise 35 bin tona ulaştı. Verilen destekler ve ülkenin termal potansiyeline göre jeotermal örtü altı üretimin 5 yıl içinde 10 bin dekar sevilerine ulaşması hedefleniyor.

GELİRİ ARTIRACAK BİR SİSTEM
Termal seracılık, uzun vadede karlı bir yatırım olsa da üretimi hayata geçirmenin maliyeti yüksek olabiliyor. Suyun seraya ulaştırılması, sistemin kurulması gibi aşamalar önemli bir maliyet oluştururken, ısıtma giderinin ucuz olması, ileriye dönük birim başına alınan karı artırıyor.

SAĞLIKLI ÜRETİM GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Bugün itibarıyla, Türkiye'deki örtü altı üretimin 5 milyon 705 bin ton iken, 35 bin tonda kalan termal sera üretiminin az olması, talebin yüksekliğine bağlı olarak fiyatların yükselmesine yol açıyor. Bursa'da, Akdeniz kıyılarından gelen sera üretimi domates 2-3 lira aralığında satılırken, Simav'a ait termal sera üretimi domatesin kilogram fiyatı 4 lirayı geçiyor. Sıcak suyla yapılan üretimin daha sağlıklı olduğunu düşünen birçok tüketici, jeotermal sera ürünlerine daha fazla talep gösteriyor.

YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ
Jeotermal seracılık yapan üreticilere Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca verilen desteklerin yanı sıra kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi projesi çerçevesinde belirlenmiş illerde, alternatif enerji kaynakları (jeotermal, güneş enerjisi) kullanılarak yapılan sera projelerine belirli bir üst limite kadar yüzde 50 hibe desteği sağlanıyor. Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünce yayımlanan 324 tebliğ uyarınca teknolojik ve jeotermal sera yatırımı yapacak müteşebbislere hazırlayacakları projeler ile hazineye ait taşınmazların kullanma izni veya irtifak hakkı tesis edilebiliyor.

JEOTERMAL SERACILIĞI UYGULAYAN ŞEHİRLER
Jeotermal seracılık faaliyetleri ağırlıklı olarak, Denizli (Sarayköy), İzmir (Bergama, Dikili, Balçova, Seferihisar), Kütahya (Simav, Gediz), Şanlıurfa (Karaali), Manisa (Alaşehir, Kula), Afyonkarahisar (Sandıklı), Aydın, Antalya, Yozgat ve Çanakkale'de sürdürülüyor.

10 Eylül 2019 Aydin- Ekonomi

Muhabir Erdal Savaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi