CHP’DE DÜĞÜN KRİZİ

CHP’nin Nazilli’deki en etkili isimlerinden Cavit Yenipazarlı’nın oğlu Çağatay Yenipazarlı’nın düğünü kongre öncesi parti içinde krize neden oldu. CHP İlçe Başkanı Serkan Sevim’in 31 Mart’tan bu yana arasında soğuk rüzgarların estiği Yenipazarlı’nın oğlunun düğününe gidilmemesi yönünde yönetim kurulu üyeleri ve belediye meclis üyelerine mesaj attığı iddia edildi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
CHP’DE DÜĞÜN KRİZİ
CHP’DE DÜĞÜN KRİZİ
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Kongre sürecine girmeye hazırlanan Cumhuriyet Halk Partisi’nde düğün krizi yaşanıyor. Nazilli’de partinin önemli isimlerinden olan Cavit Yenipazarlı’nın oğlu Çağatay Yenipazarlı geçtiğimiz pazar günü dünya evine girdi. 31 Mart yerel seçimlerinde Nazilli Belediye Başkanlığına partisinden aday adayı olan ancak millet ittifakı nedeniyle adaylığın kıyısından dönen Cavit Yenipazarlı’ya dönemin CHP İlçe Başkanı Ali Deveci ve yönetimi sahip çıkmıştı. Partiye kazan kaldıran Deveci ve yönetimi görevden alınmış yerine mevcut ilçe başkanı Serkan Sevim ve yönetimi atanmıştı.

DÜĞÜNE GİTMEYİN MESAJI

Bu durum Cavit Yenipazarlı ve atanmış başkan Serkan Sevim arasında sert rüzgarlar esmesine neden olmuştu. İkili arasındaki gerginlik Yenipazarlı’nın oğlunun düğününde gün yüzüne çıktı. Yönetim kuruluyla birlikte Yenipazarlı’nın düğününe gidilmemesi konusunda karar alan Serkan Sevim’in partililere ve CHP’li Nazilli Belediyesi meclis üyelerine bu kararı mesajla bildirdiği öğrenildi. Meclis üyeleri ise Yenipazarlı’dan davetiye almış olmalarına rağmen düğüne katılmadı.

KİMSE TALİMAT VEREMEZ

Serkan Sevim ve yönetiminin takındığı bu tavır eleştirilere neden oldu. Parti içi muhalefetin önemli isimlerinden eski İlçe Başkanı Ali Deveci, “İnsanlar farklı düşüncelerde de olsalar kimse kimseye, şu düğüne gitmeyin, buraya gelmeyin gibi talimat veremez. Bu insanlıkla bağdaşacak bir durum değil. Cumhuriyet tarihinde Nazilli’de böyle bir tabloyu daha önce görmedim. Üzüntü verici. Bu olayı şiddetle kınıyorum” diye konuştu.

PARTİ DEĞİL, İNSANLIK MESELESİ

Sevim’in tutumunun sosyal demokratlığa ve fikir özgürlüğüne ters düştüğünü ifade eden Deveci; "Eğer bir davetiye verilmişse icabet etmek gerekir. Biz bu parti içinde bir sürü yarış yaptık. Kazandık, kaybettik ama bu tarz şeyler olmadı. Burada sadece talimatı verenleri değil, bu işin gereğini yerine getirmeyip davete icabet etmeyenlere de bir şey söylemek lazım. Bu bir parti meselesi değil, insanlık meselesidir” ifadelerini kullandı.

OLUMSUZ PAYLAŞIMLAR

Yenipazarlı’nın sosyal medyadaki kendileri aleyhinde yaptığı paylaşımları nedeniyle bu yönde bir karar aldıkları yönünde görüş belirten Serkan Sevim ise, “Sosyal medyadaki bazı söylemlerinden rahatsız olduk. Bunu da ben yönetim kuruluna gidilsin mi gidilmesin mi sorduğumda gidilmesin kararı çıktı. Ondan sonra da meclis üyelerimize, böyle bir kararımız vardır, bilginiz olsun, gidip gitmemek sizin takdirinizdir diye not düştük. Benim kimseye bu şekilde gitmeyin deme tarzım olmaz” ifadeleriyle kendini savundu. Kendilerine davetiye verilmediğini iddia eden Sevim, “Davet edilmediğimiz yere icabet etmek uygun olmazdı” dedi. Siyasi çevrelerce, her platformda CHP'nin demokrasiyi ve insan haklarını savunan bir hoşgörü partisi olduğunu iddia edenlerin böyle bir uygulama yapmasının kabul edilemez olarak değerlendirdi.

10 Eyl 2019 - 21:08 - Gündem

Mahreç  Mustafa Çelik