Yavuz: “İcar fiyatlarını düşürmeliyiz”

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, pamukta devlet desteğinin az olduğunu savunan üreticiye yanıt verdi. Yavuz, devlet desteklemelerinin yeterli olduğunu savunarak üreticinin icar için ödediği ücretlerin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Germencik Muhtarlar Derneği’ne ziyarette bulundu. Pamuktaki maliyetlerin yüksekliğinden yakınan bir muhtara Metin Yavuz, üreticinin bilinçlenmesi gerektiğini söyledi.

“PAMUĞUN YARI TARLAYA VERİLİYOR”

Pamukta bir zararın olmadığını ifade eden Metin Yavuz, dünyada fiyatlarını düştüğünü belirtti. Üreticinin bilinçsiz harcama yaptığını dile getiren Yavuz, “Üretici 1100 TL’ye tarla kiralıyor. 1100 TL 300 kilo pamuk yapıyor. Tarladan 500- 600 kilo pamuk elde ediyor. Bu pamuğun yarısını tarla sahibine baştan vermiş oluyor. Sen baştan pamuğunun yarısını verirsen o zaman devletten bir şey beklersin. Bir kere bizim üretici olaraktan bilinçlenmemiz lazım” dedi.

“ZİRAAT ODALARI ÜRETİCİYİ BİLİNÇLENDİRMELİ”

Ziraat odaların seçimden seçime çalışan bir kurum olarak değil üreticiyi bilinçlendirmesi gerektiğini vurgulayan milletvekili Yavuz, “Ziraat odaları veya bunun gibi kurumlar seçimden seçime faal yerler olmaktan çıkartmanız lazım. Bunu çiftçimiz yapacak. Yöneticileri uyandırmamız lazım. Bu kurumlar üreticiyi eğitmeli” ifadelerini kullandı.

“DÜNYADA PAMUĞUN FİYATI DÜŞÜK”

Metin Yavuz, dünyada pamuğun fiyatının düşmesi nedeniyle kar oranının yüzde yirmilere gerilediğini belirterek, “Yüzde yirmi üretim için yeterli bir kâr değildir. Ama pamuğun fiyatı düşer. Pamuk üretimiyle ilgili belli başlı pamuk konseyi başkanı, ziraat odaları, tarım il müdürlüğü herkesi Ankara’ya bakanımız davet etti. Bu konuyla ilgili çalışmalar şuanda yapılıyor. Üreticinin talepleri iletildi. Her şey masaya yatırıldı. Bunlarla ilgili çalışmalar yapılıyor ama biz biraz da kendimizi eğiteceğiz” diye konuştu.

BÜTÇE YÜZDE 1’İN ALTINA DÜŞMEDİ

Tarıma ayrılan bütçenin yüzde 1’den az olduğu dedikodularına sert çıkan yavuz, son 10 yılda bütçe desteğinin yüzde 1’in altına düşmediğini vurgulayarak, “Son 10 yıla baktığınızda Türkiye’de tarıma destek %2 den en son yılda %1.66 ‘ya düşmüş durumda. Birin altına hiç düşmemiş. Bire yaklaşmamış bile. Yani devlet gerekli desteği veriyor aslında. Şimdi biz pamuğa verilen 80-82 kuruştan bahsediyoruz az görüyoruz halbuki bunu arttırmak için çalışıyorlar şuanda hesaplamalar yapılıyor. 82 kuruş tarlada pamuk toplanmasındaki giderler için yeterli bir rakam” ifadelerine yer verdi.

12 Eylül 2019 - Ekonomi

Muhabir Mustafa Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi