"Hamasetle siyaset yapmayın"

Söke 26. Tarım Sanayi Sergi ve Panayırı Milletvekillerinin atışmasına sahne oldu. Açılış konuşmasını gerçekleştiren SÖGİAD Başkanı M.Korhan Taşkın'ın ardından CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız'ın iktidarı hedef alan konuşmasına Ak Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz cevap verdi

+4
Haber albümü için resme tıklayın

SÖGİAD Başkanı M. Korhan Taşkın'ın 26. Tarım Sanayi Sergi ve Panayırında gerçekleştirdiği konuşmasının ardından kürsüye gelen CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül yaklaşık 10 dakika konuştuğu açılışta "Aydın'ımızda 3540 dekar alanımız var. Aydın'da üretim Ülke sıralamasında ilk 10 da yer alıyor. Ancak Aydınımızda sorunlar büyük. Biz torunlarımıza bu toprakları nasıl aldıysak öyle vermeliyiz. Ancak biz havamızı, suyumuzu, toprağımızı koruyamazsak çilek, incir pamuk, kestane gibi ürünlerimizi koruyamazsak görevimizi yapmış olmayız. Aydındaki JES'lerden dolayı havamız kirleniyor. Dışarıya verilen bu sular tarım alanlarımıza zarar veriyor. Ürünlerimiz zarar görüyor ve toprağımızın kalitesi düşüyor. JES'ler Aydın havasının suyunu havasını kirletiyor" iddiasında bulundu.

ÜRETİMİ DESTEKLEMEMİZ LAZIM
CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız'da 10 dakika boyunca gerçekleştirdiği konuşmasında yine İktidara yüklendi. Yıldız; "Bu yıl üreticimiz maalesef durumdan memnun değil. Girdi maliyetleri 5 lira civarında. Ama pamuk fiyatları 3,50 TL Tarım Bakanımıza buradan sesleniyorum. Bir an evvel primleri açıklayın. Aksi takdirde önümüzdeki yıl Söke ovasında pamuk eken çiftçi bulamayacaksınız. Bu iktidar 17 yıldır yanlış tarım politikası izliyor. Bu sebeple de yüzde 40 pamuk ekiminde azalma var. Gelişeceksek üretimi desteklememiz lazım. Ovalarımız yetmiyor gibi Sudan da arazisi kiralıyoruz. Aydınımız ikinci plana atılıyor. Türkiye'de incirin yüzde 75'i Aydın'da, pamuğun yüzde 40'ı, zeytinin yüzde 25'i, kestanenin yüzde 40'ı bizde ama maalesef her yerde JES kurdular. Aydın için çok önemli bir sorun. 8 milletvekilinin görevi Aydın ve Ülke'nin sorunlarını çözmek" ifadelerini kullandı.
AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz CHP Aydın Milletvekilleri Süleyman Bülbül ve Hüseyin Yıldız'a cevabı yine kürsüden gerçekleştirdi. Yavuz "Bilgi sahibi olmadan bilgi vermenin ne kadar tehlikeli olduğunu az evvel gördük. Sayın vekillerimizin beyan ettiklerine cevap verme hakkım doğmuştur. Onlara da teşekkür ediyorum. Çünkü eksik ve yanlış bilgiler varsa bunları düzeltmemiz gerekiyor.

BÜYÜKŞEHİRDE ŞOV İÇİN BİRİM KURULMASIN
Bütçede kanun gereği yüzde 1 her türlü destek verilmesi gerekiyor. Biz bu yıl yüzde 1,66 civarında destek verdik. Yüzde 1'in altında destek verildi denirse bu gerçek değildir. Tarıma nasıl destek verilir bu konuya Büyükşehir yasası ile girelim. Böyle bir birim Büyükşehirde var. Çiftçinin herhangi bir sıkıntısında yanında olması gereken ve şov için değil desteklemek için kullanılacak daireler ve birimlerdir. Her ne kadar tarımdan anlamasa da bu dairede bir de daire müdürü var. Destek veriyor mu bu daire çiftçiye, hayır. Destek vermeyi bırakın bütçe bile ayırmıyor" diye konuştu.

PRİMLER ZAMANINDAN ÖNCE ÖDENDİ
Yavuz konuşmasına şöyle devam etti: Mazot desteği dediniz, zaten biz bunu hesap ederek mazotun yarısını destek olarak veriyoruz. Fiyatlar evet düşük. Bu konuda da Ziraat odası başkanımız ile Bakan yardımcımız görüştüler. Primlerin geç ödenmesi konusuna gelince de arkadaşlarımızın biri turizmci biri avukat. Primlerin ne zaman ödeneceğini bilmezler. Primler aslında kasım ayında ödeniyordu. Biz iktidar olarak bir sürpriz yaparak çiftçimize bir dönem primlerini vaktinden çok önce ödedik. Çiftçimizde bunu alışkanlık olarak gördü her yıl vaktinden önce almak istedi. Aslında biz yine primleri kasımdan önce ödedik. Burada bir tek pamuk konusunda getirilen sınırlama var. Ama Söke ovasında tarlasından 650 kilo pamuk alan bir çiftçi yok. Bu sebeple 500 kilo olarak bir önlem alındı. Ovamızda üretim yapan çiftçimize zararı yok."

BÜYÜKŞEHİR 11 YILDIR İKTİDARDA VE JES'LERİ ARAŞTIRMIYOR
"Aydın'a 750 milyon dolarlık ihracat yakışmıyor. İncir bu ihracaatta önde geliyor. JES'leri 3 noktada incelemek lazım. Havaya enjekte ediliyorsa kontrolü yapılmalı. İnsana bitkiye toprağa zararı varsa araştırılmalı. Aslında bunu Büyükşehirin 11 yıllık iktidarında yapması gereken bir konu. Bunu yapmadılar biz iktidar olarak yapıyoruz. Yıl sonunda bizim tarafımızdan araştırılacak. Tarım öldü diyorsunuz ama biriniz turizmci biriniz avukat bilmemeniz normal. Ovamızda bugün ilk toplanan pamuk 470 kilo civarında. Ölen bir toprakta bu üretim mümkün olamaz. Bu yıl ovamızın ortalaması 540 civarında olacak gibi görünüyor. Buharkent'te katıldığım açılışta da İncirle ilgili rakamları bizlerle paylaştılar ve son 10 yılın en yüksek rekoltesinin olduğundan bahsetti. JES'ler gerçekten zararlı olsaydı bugün bu ürünlerin rekoltelerindeki yükselişi görmezdik."

HAMASETLE SİYASET YAPMAYALIM
Muhalefet yapalım diye lütfen boş konuşulmasın. Neyi nerede konuşacağımızı ve gerçekten bu konuda bilgi sahibi olarak konuşalım. Hamasetle Siyaset yapmayalım. Konuşmaya devam etmek kolay ama açılışta keşke siyaset yapmasaydık ama maalesef bu konuşmalar yapıldı ve cevap hakkım doğdu. Herkese Fuar'ın hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

13 Eylül 2019 Aydin/ Söke- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi