Bakkalların dayanacak gücü kalmadı

Yerleşim birimlerinde insanların kara gün dostu olarak bilinen bakkallar önce zincir marketlere ardından internete yenik düştü.

Büyütmek için resme tıklayın

Mahalle aralarına kadar giren zincir ucuzluk marketlerinin esnafı zarara soktuğu yetmezmiş gibi şimdi de internetten üzerinden yapılan alışverişler bakkalları soluksuz bıraktı.

SUÇLU: KREDİ KARTLARI
Ülkenin önemli bir kültür ve geleneği olan bakkallarla birlikte toplumu ayakta tutan önemli bir kültürün de hızla yok olduğunu belirten Aydın Bakkallar Odası Başkanı İlyas Seçkin, Aydın’da 2010 yılına kadar 850 olan bakkal sayısının bugün nüfus yaklaşık 108 bin kişi artmasına rağmen 650’ye düştüğünü belirtti. Globalleşen dünyada, internet ve kredi kartlarının sadece ekonomiyi değil gelenek ve göreneklerin yanında komşuluk ilişkilerini de bitirdiğini belirten Aydın Bakkallar Odası Başkanı İlyas Seçkin, bakkal geleneğinin yok olmasının evlerde ciddi bir israfa da neden olduğunu belirtti.

BAKKALIMIZA SAHİP ÇIKAMADIK
2010 yılından bu yana Aydın’da bakkal sayısının her geçen gün eksildiğini belirten Başkan Seçkin, “Bakkalların kapanması sadece küçük bir esnafın kepenk kapatması olarak değil yitirilen bir kültür olarak değerlendirilmelidir. Çünkü bakkallar bulundukları mahalle ve sokağın kara gün dostu, en yakın komşusu hatta emanetçisi olarak görülür. Bu ülkede pek çok krizler bakkallar sayesinde atlatılmıştır. Mahalle bakkalından başka hiçbir yerden veresiye ekmek bile alamayan vatandaşımızın yerel esnafına sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.

YEREL ESNAF KORUNMALI
Eskiden insanların sadece ihtiyaçlarını mahalle bakkalından alarak gereksiz hiçbir şeyi alıp israfa neden olacak stok yapmadığını, bugün ise algı operasyonları ile sadece 1 ekmek almak için markete giden kişilerin marketten 100 ekmek parası harcayarak çıkmaya başladığını belirten Bakkallar Odası Başkanı İlyas Seçkin, “Fiyatı uygun diye ihtiyacımız olmadığı halde aldığımız pek çok şeyi bir süre sonra çöpe atar olduk. Bu durum aynı zamanda ciddi bir müsrifliğe de neden oldu” diyerek Aydın halkının bakkalına sahip çıkmasını istedi. Yetkililere de seslenen Aydın Bakkallar Odası Başkanı İlyas Seçkin, zincir marketlere bağlı şubelere sınırlama getirilmesini isteyerek, yerel esnafın da korunmasını istedi. (İHA)

30 Eylül 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi