İncir üreticileri dertli

Türkiye ve dünyanın en güzel incirlerinin yetiştiği Aydın’da son 20 yılın en iyi sezonu yaşandı. Ancak buna rağmen üretici dertli. İhracatçı firmalar ürün almayınca piyasa dip yaptı. Geçtiğimiz sezon kilosu 20 TL’ye satılan incirin daha kalitelisi bu sene 10 TL’ye düştü. Çiftçi ürününü satamayınca depolar incirlerle doldu taştı.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’da son 20 yılın en yüksek rekoltesinin olduğu ve en kaliteli sezonunun yaşandığı incirde üretici dertli. Geçtiğimiz sezon en düşük 19 TL’den incir bu sene dip yaptı. İncir fiyatları kilogram başına 10 TL’ye kadar düştü. Ürününü satamayan üretici, işletmecilere isyan etti. İncir üreticisi, işletmecilerin ağız birliği yaparak fiyatları aşağıya çektiklerini savundu. İncir değerini bulmayınca depolar doldu taştı.

TEK KAZANAN TÜCCAR
Nazilli’ye bağlı Aşağı Örencik Mahallesi’nde çiftçiler tüccarlara tepki gösterdi. Bu sezon emeklerinin karşılığını alamadıklarını ifade eden Recep Güleroğlu, “6 ay boyunca büyük emeklerle yetiştiriyoruz, topluyoruz ancak değerini bulmuyor. Daha önce 18 ile 20 TL arasında incir alan İşletmeler bu sezon 9-10 TL’ye alım yapıyorlar. Bu paralarla evimize nasıl ekmek götürelim? Bir paket sigara bile 15 TL’ye satılıyor. Tüccarlar köylüden düşük alıp kendisi yüksek fiyata satıyor. Olan çiftçiye oluyor” dedi.

‘ÜRÜNÜ 2O GÜNDÜR BEKLETİYORUZ’
Aradaki fiyat farkından yakınan üretici Ercan Kırbaş, “Geçtiğimiz yıl 19 TL’ye sattığımız çürük inciri bu sene 11 ile 13 TL arasında teklif ediyorlar. Bu fiyatlar masrafını kurtarmıyor. Bir çalışanın yevmiyesi 125 TL, çift yevmiyesi 500 TL nasıl kurtaracak. Şu an 10 ton malımı 20 gündür bekletiyorum. Tüccar gelip teklif bile etmiyor” ifadelerini kullandı.

'BORÇ GIRTLAĞA DAYANDI'
Mahsullerinin elinde kaldığını ifade eden Erkan Uyumaz, yetkililerden duruma çözüm bulmalarını istedi. Uyumaz birinci kalite ürünlerini 10 TL’ye vermek istemediklerini belirterek, “Bir dünya borcumuz var. Banka kredilerimizi, alışveriş yaptığımız yerlere olan borçlarımızı ödeyemiyoruz. Mahsul elimizde kalınca borç gırtlağa dayandı” diye konuştu.

'FİRMALAR ALIM YAPMIYOR'
Tarım ve Orman Bakanlığı’nda konuyla ilgili temaslarda bulunduklarını ifade eden AK Parti Aydın Milletvekili ve KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, “Piyasayı düzene koymak amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi ve Tarım Kredi Kooperatifleri alım yapsın diye görüştük. TARİŞ incirini satmak isteyenlerden 19-20 TL arası alım yapacak” ifadelerine yer verdi. İhracatçı firmaların alım yapmadığını kaydeden Savaş, üreticiden çok aracının zarar gördüğünü söyledi.

TARİŞ 20 TL’DEN ALIM YAPACAK
TARİŞ İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan Mustafa Bircan 8 ile 10 bin ton arası incir alacağını ifade ederek, “19-20 TL arasında mal alacağım. Birliğe üye olması koşulu aranıyor ama üreticimizi mağdur etmeyiz üye üzerinden alım yaparız. Yeter ki bize gelsinler” diyerek değerinde alım yapacaklarını söyledi.

30 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Mustafa Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi