Kuşadası'nın zararı 5 milyon EURO

Kuşadası'nda 178 yıllık tarihi ile dünyanın en önemli seyahat acentası ve havayolları şirketi olan Thomas Cook firmasının iflası sonrasında oluşabilecek olumsuz sürecin değerlendirilmesi ve çözüm yöntemlerinin belirlenmesi amacı ile bir toplantı yapıldı.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

İlgiliz seyahat acentası devi Thomas Cook'un iflas etmesinin Aydın turizminde yaratacağı olumsuz sonuçlar Kuşadası'nda masaya yatırıldı. Kuşadası Ticaret Odası Meclis Salonu'nda yapılan toplantıya, CHP Aydın Milletvekili ve PM üyesi Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı (KUTO) Serdar Akdoğan, Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı (KODER) Tacettin Özden ve turizm işletme temsilcileri katıldı. Yaklaşık 1 saat süren toplantıda, Thomas Cook firmasının iflasının Kuşadası işletmelerine olan olumsuz etkisi konuşuldu.

"ZORLU BİR SÜREÇ"
Toplantının açılışında konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Thomas Cook isimli firmanın iflası kıyı Ege Bölgesi'nde Marmaris’ten sonra en çok Kuşadası'nı etkiledi. Bu durumdan zarar gören firmaların doğru tespit ve önerilerini alarak Ankara’da yapılacak toplantıya veri sağlamamız gerekiyor. Bu sebeple milletvekillerimiz ve kurumsal sektör temsilcilerimiz ile birlikte burada toplandık. İşletmelerimizi bekleyen zor bir süreç var. Amacımız bu sürecin en az hasarla atlatılmasını sağlamak" dedi.

"ORTAK AKIL GEREKLİ"
Günel'in ardından söz alan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise konuşmasına sektör temsilcilerine geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı. Sezon sonunda böyle bir tablo ile karşılaşılmasının turizmciler açısından üzücü olduğunu belirten Tezcan, "Biz ortak akılla bu durumu nasıl çözebiliriz bununla ilgileniyoruz. Olayın tek boyutu yoktur. Hukuki ve mali boyutları vardır. İflas süreci çok hızlı ilerleyen bir süreç değildir. Bu sürece turizm sektörü dayanamaz. Bu noktada devletin bu konuyu sahiplenmesi gerekiyor" diye konuştu.

ZARAR 5 MİLYON EURO
KODER Başkanı Tacettin Özden ise yaptığı açıklamada Thomas Cook firmasının iflasının Kuşadası'nı 5 milyon EURO'luk bir zarara uğrattığını söyledi. Türkiye'de krizden etkilenen bölgelerin başında Antalya ve Marmaris'in geldiğini belirten Özden, "Önümüzdeki süreci ve alacakların tahsilatında ki zorlukları da göz önüne aldığımızda bu rakam daha yukarılara tırmanacaktır. Sonuç olarak ülkemize yılda 1miyon 300 bin turist getiren bir acenta battı. Bu Türkiye için ciddi bir kayıptır" şekinde konuştu.

SORUN 2020 SEZONU
Sürecin devlet tarafından iyi yönetildiğini ifade eden Özden, sözlerini şöyle tamamladı: "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın aldığı önlemler sayesinde hiçbir turist mağdur edilmedi. Ancak firmaların önümüzdeki yıla yayılan alacakları söz konusu. Bu alacaklar devlet nezdinde takip edilmelidir. İşletmelerin yurt dışında alacaklarını takip etmeleri mümkün değildir. Bizim için asıl sorun 2020 sezonunda başlayacak".

TURİZMCİLERİN TALEPLERİ
Toplantıya katılan turizm işletme temsilcileri iste taleplerini şöyle sıraladı: Bakanlık tarafından sağlanacak 50 milyon TL‘lik destek kredisinin 3 yıl vadeyle sabit oranda verilmesi. Tahsil edilemeyen borçların mali olarak şüpheli alacaklar olarak belirlenmesi. 900 bin uçuş kaybının 2020 yılında ek seferler ile geri kazanılması ve Turizm Bakanlığı'nın Thomas Cook'un iflasından doğan borçları tek elden takip ederek süreci hızlandıracak adımlar atması. Turizm bakanlığı tarafından toplanan ve bu yıl Ekim ayı sonuna denk gelen turizm katkı paylarının ertelenmesi ya da 2019 yılı için alınmaması.

01 Ekim 2019 - Ekonomi

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi