'Aklımıza kötü senaryolar geliyor'

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, parti içinde yaşanan istifalara yönelik açıklamalarda bulundu. Görevlerinden istifa eden kişilerin parti üyeliklerinin devam ettiğini dile getiren Sarı, “Arkadaşlarımız tek taraflı bir irade beyanında bulundular ve yönetim kurulundan istifa ettiler. Bir şeylere itirazları olmuş ki istifa ettiler. Keşke bu itiraz ettikleri şeyleri paylaşıp çözümüne yönelik adımlar atabilseydik daha güzel olurdu.” dedi.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Aydın İl Başkanlığı’nda yaşanan krizler devam ediyor. İlk olarak bazı parti üyelerinin kayyum atama yönündeki taleplerinin ardından son olarak da il yönetim kurulu üyeliğinden istifa eden 6 kişi ortak yaptığı yazılı açıklamada, yönetimsel hataların bulunduğunu, alınan kararlarda ortak aklın gözetilmediğini, parti içi üye ve yönetimin iletişiminde kopukluklar yaşandığını, bir kişiye birden fazla görev verildiğini duyurdu.
Yaşananların ardından İYİ Parti İl Başkanı Cemal Sarı, Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Savaş’ın sorularını yanıtladı. İstifa eden 6 kişinin parti üyeliklerinin devam ettiğine dikkati çeken Sarı, “Bu konu bizim için kapanmış bir konu. Arkadaşlarımız tek taraflı bir irade beyanında bulundular ve yönetim kurulundan istifa ettiler. Arkadaşlarımızın parti üyelikleri devam ediyor. Bir şeylere itirazları olmuş ki istifa ettiler. Keşke bu itiraz ettikleri şeyleri paylaşıp çözümüne yönelik adımlar atabilseydik daha güzel olurdu.” dedi.

“Siyaseten doğru bulmuyorum”
Sarı, istifa edenleri uzun zamandır tanıdığını dile getirerek, “Partimizin kuruluşundan bu güne kadar önemli katkıları olan arkadaşlarımız. Ben bugüne kadar ki hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Geçmişte bu arkadaşlarla önemli hukukumuz oldu. Gelecekte de yine aynı idealler ve hedefler doğrultusunda partimize var olmaya devam edeceğiz birlikte. Şahsen bu arkadaşların hiçbiriyle problemim yok. Dolayısıyla bu tek taraflı bir tercih. Siyaseten doğru bulmamakla birlikte kararlarına saygı duyuyorum.” diye konuştu.
İstifa gerekçelerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Sarı, “Ben şahsen istişareye çok değer veren biriyim. Tüzüğün başkana tanıdığı o inisiyatifi de kullanabilen bir yapım vardır. Belki bunlara itirazları olmuştur arkadaşların. Dediğim gibi bunu medya üstünden değil de gelip bireyselde tartışmış olsalardı zaten bir çözüm bulunurdu ve istifaya gerek kalmazdı.” İfadelerini kullandı.
“Bu arkadaşları aynı potada değerlendiremem”
Kayyum atanması yönünde girişimde bulunan üyelerle istifa edenlerin aynı potada değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Başkan Sarı, açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü:
“Haziran sonu itibariyle il ve ilçelerimizdeki kongreler de bitirilmiş olacak. Biz zaten bu konuda yavaş yavaş çalışmalarımıza da başladık. Önümüzdeki aylarda muhtemelen bir takvim de önümüze gelecek. İkincisi bu kurultay talebini gündeme getirenler yani mahkemeye gidenlerin daha fazla iddia ettiği şey partinin Aydın’daki yapılanmasından ziyade genel merkezin politikalarına bir itiraz. Yani mahkeme esasında bize açılmış değil, genel merkeze açılmış. Çünkü atama yapan genel merkez ve genel başkanımız Meral Akşener. Yani Akşener’e mahkeme açarak diyorlar ki, sizin atama yetkiniz ile Aydın da ve ilçelerinde bulunan yönetimleri biz meşru kabul etmiyoruz, olağanüstü kurultaya davet ediyoruz. Burada sırf sadece Cemal Sarı’nın il başkanlığına veya şuandaki mevcut il ve ilçe yönetimlerine değil, burada genel merkeze karşı bir tavır vardır.”
“Aklımıza bir takım senaryolar geliyor”
Sarı, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:
“Şimdi bunlar üzerine kayyum talebini gündeme getirdiğiniz zaman aklınıza çok da iyi niyetli olmayan bir takım senaryolar geliyor. Burada Aydın’ın yerelinden ziyade bu birazda genel merkez ve genel merkez karşısındaki bir hareket olarak algılıyoruz. Bunu zaman içerisinde göreceğiz. Perdenin arkasını daha net görmemiz lazım. Yani bu işi organize edenlerin, arkasında kimler olduğunu biz biliyoruz aslında. Biraz daha netleştikten sonra sorduğunuz konu hakkında net bir cümle kurabiliriz.”

02 Ekim 2019 - Siyaset

Muhabir Erdal Savaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi