İNCİR’DE UMUT YEŞERDİ

Son 20 yılın en verimli ve bereketli sezonunun yaşanmasına rağmen incir fiyatlarının dip yapmasıyla yaşanan kriz dalgası Ankara’da gerçekleşen bir dizi görüşme trafiğiyle durulma eğilimi göstermeye başladı. AK Partili Mustafa Savaş’ın Toprak Mahsülleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal’ı ziyaretinin ardından Aydın’a gelen heyet, başta Germencik ve Nazilli’de incelemede bulundu. Hazırlanacak rapor Ankara’da masaya yatırılacak.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İncir fiyatlarında yaşanan dalgalanmanın ardından Ankara harekete geçti. AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ve Bekir Kuvvet Erim, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal ile incirde yaşanan sorunu görüşmek üzere bir araya geldi. Kritik zirvenin ardından Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yarımcısı Vekili Cihan Soyalp ve beraberindeki heyet önce Germencik’te bulunan TARİŞ’te ardından Nazilli’deki işletmelerde incelemelerde bulundu.

TMO BÖLGEYİ TARADI

Germencik’te TARİŞ İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan, Nazilli’de Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, işletmeci ve üreticilerle bir araya gelen heyet, piyasa araştırması yaparak sorunlara ilişkin bilgi aldı. Heyetin saha çalışmasının ardından incire ilişkin bir rapor hazırlayacağı öğrenildi.

15 GÜN İÇİNDE ALIM YAPILABİLİR

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür Yarımcısı Vekili Cihan Soyalp, ülke genelinde hububat ve bakliyat piyasasının yanında bazı tarımsal ürünlerde de belirli zaman aralığında düzenleme yaptıklarını belirterek, “Germencik ve Nazilli’de piyasa araştırması yaptık. İncirle ilgileniyoruz. Raporumuzu tutacağız, değerlendirmelerimizi yapacağız. İncir fiyatlarının aşırı düşmesine mani olacağız. Tariş'in ortağı olup olmamasına bakmadan bütün ürünü almayı planlıyoruz. Tariş ile iş birliği içerisinde yapmamız lazım. Çünkü biz TMO olarak inciri bilmiyoruz. İncir bizim için yeni bir konu, genel olarak ihraç ürünü. Üretilen kuru incirin yaklaşık yüzde 90'ı ihraç ediliyor. Fındık, çekirdeksiz kuru üzüm, kayısı gibi bazı yıllar ihtiyaç oluyor. Geçen sene hiç ihtiyaç yoktu. Üretici yüksek fiyatla ürününü pazarlayabildi. Ama bu sene üretimin yüksek, kalitenin iyi olması piyasalardaki fazlalığı çekme ihtiyacını doğurdu." Soyalp, ildeki 5 bin tonluk lisanslı bir deponun incirin sorununu tamamen çözeceğine işaret ederek, "O zaman TMO'nun müdahalesi daha kolay. Lisanslı depo olduğu zaman daha rahat gidip alıyoruz. Lisanslı depolara stoklandığı görününce piyasa mesaj alır, fiyatlar yükselir inşallah. Onayın çıkması durumunda 15 günden daha kısa zamanda alım başlar." ifadelerini kullandı.

KÖYLÜ 10 TL’YE İNCİR SATMASIN

Üreticinin 10 TL’ye incir satmasını istemediklerini ifade eden Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, “Sıkıntımızı vekillerimize ilettik. Onlarda genel müdürümüzle konuştu ve işler başladı. Köylü düşük 10 TL’ye incir satmasın İncirin hak ettiği değeri bulmasını istiyoruz. AK Parti Aydın milletvekillerimize konuyla ilgilendikleri için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

02 Ekim 2019 - Ekonomi

Muhabir Mustafa Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi