İYİ Partili Sezgin’den pamuk çıkışı

Pamukta yaşanan gerilemeyi ve üreticinin yaşadığı sorunları dile getiren İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Türkiye’nin tarım politikasını eleştirdi. Sezgin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için meclise soru önergesi sundu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Pamuk üreticilerinin yaşadığı sorunları ve son 15 yılda üretimde yaşanan daralmayı 5 maddelik soru önergesi ile meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den bunları yanıtlamasını istedi. İktidarın beyaz altında dışa bağımlılıktan kurtulmaya yönelik çalışmalar yapmadığını savunan Sezgin, “IMF ile aktedilen stand-by anlaşması ve Dünya Bankası ile imzalanan anlaşmayla hükümet paralel bir tarım politikası uyguluyor” dedi.

TARIM POLİTİKALARINA ELEŞTİRİ

İktidarın başta pamuk sektörü olmak üzere tarım politikalarını eleştiren Aydın Milletvekili Sezgin, üreticinin desteklenmediğine dikkat çekti. IMF (Uluslararası Para Fonu) ile 1999 yılında imzalanmış olan stand-by anlaşması ve 2002 yılında Dünya Bankası ile imzalanan “ARIP Tarımsal Destekleme ve Tarım Reformu Uygulama Projesi” anlaşmalarından örnekler veren Sezgin, “IMF ile yapılan anlaşmada ‘gübrede ve diğer girdilerde destekler azaltılarak sabit tutulacak’ ve ‘desteklenecek ürünlere ödemeler tek seferde değil, yılda 2 taksitte yapılacak’ hükümleri bugün aynen uygulanıyor. Üreticiler gübre ve mazot desteklerinden yakınıyor. Destek ödemeleri ise gecikmeli olarak yapılıyor. Aynı zamanda 2018 destekleri bir yıl gecikmeyle, geçtiğimiz ay içinde ödendi. ARIP Tarımsal Destekleme ve Tarım Reformu Uygulama Projesi’nde ise 600 milyon dolarlık kredi karşılığında Dünya Bankası’nın ülkemizin önüne koyduğu koşullara bugün AK Parti iktidarı tarafından hala kabul görüyor. Bu anlaşmada öngörüldüğü gibi arazi büyüklüğüne dayalı Doğrudan Gelir Desteği uygulanıyor ve destekleme alım fiyatları enflasyonun altında belirleniyor” dedi. 2016 yılında pamukta kilogram başına desteğin 75 kuruş, 2017’de 80 kuruş, 2018’de ise yine 80 kuruş olarak uygulandığına dikkat çeken Sezgin, “Dünya Bankası ile yapılan anlaşmada belirtildiği gibi, enflasyonun altında artış gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı. Sezgin, meclise sunduğu soru önergesinde 5 maddeyi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlamasını istedi.

1) Son 15 yılda pamuk üretiminde yaşanan daralmanın sorumlusu, IMF ve Dünya Bankası güdümlü tarım politikalarınız mıdır?

2) Pamukta dışa bağımlılıktan kurtulmak amacıyla pamuk üretimini desteklemek yerine, geçmişte IMF ile aktedilen stand-by anlaşmasıyla paralel bir pamuk teşvik politikası uygulanmasının nedeni nedir?

3) Geçtiğimiz aylarda alınan bir karar ile üreticilere sağlanan dekar başına desteklerin 500 kilogram ile sınırlanmasının sebebi, Dünya Bankası ile yapılan anlaşmada bulunan “tarımda destekleme politikasına son verilecektir” hükmüne uygun davranmak mıdır?

4) Mazot maliyetlerindeki fahiş artışlara rağmen mazot desteğinin dekar başına 45 lira ile sınırlı tutulmasının nedeni, IMF ile yapılan anlaşmadaki “gübrede ve diğer girdilerde destekler azaltılarak sabit tutulacak” hükmüne uygun davranmak mıdır?

5) Tüm bu uygulamalardan yola çıkılarak bakıldığında, pamuk sektöründe 1999 yılındaki IMF programının ve 2002 yılındaki Dünya Bankası anlaşmasının uygulanmakta olduğu sonucu çıkmaktadır. Bakanlığınız tarafından, kamuoyundan gizlenen bir IMF anlaşması mı uygulanmaktadır?

02 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi