Çiğ süt zammı üreticiyi sevindirdi

Ulusal Süt Konseyi Çiğ süt fiyatını 2 Lira’dan 2,3 Lira’ya çıkardı. Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ünal Önal, fiyat artışının hayvancılığı olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Süt üreticilerinin beklediği müjdeli haber geldi. Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ sütün litre fiyatını 15 Kasım – 31 Aralık 2020 dönemi için 2 Lira’dan 2,3 Lira’ya yükseltti. 2018 yılında 1.70 olan soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı Mayıs 2019'da 2 TL'ye çıkarılmıştı. Çiğ sütün minimum yağ değerinin yüzde 3,6, minimum protein değerinin de 3,2 olması kararlaştırıldı.

HAYVANCILIK CANLANIR
USK’nin açıkladığı fiyat, Aydın’daki süt üreticilerinde sevinçle karşılandı. Bölgenin önemli süt merkezlerinden biri olan Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖR-KOOP) Başkanı Ünal Önal fiyat artışını değerlendirdi. Önal, son iki yılda artan maliyetler nedeniyle üreticinin sorun yaşadığını belirterek, Üreticilerimizin özellikle son 2 yıl içinde artan akaryakıt ve yem fiyatları başta olmak üzere girdi fiyatlarındaki artış nedeniyle sattığı sütten para kazanamadı.  Bu nedenle ülkemizde azalan süt üretimini tekrar arttırabilmek için verilen bu zammın hayvancılığı olumlu yönde etkileyeceği inancındayım.  Fakat 31 Aralık 2020’ye kadar belirlenen süt fiyatının üreticilerimizin asıl sıkıntısı olan girdi fiyatları uygun seviyelerde kalmasını sağlanması halinde üreticilerimizi memnun edeceğini öngörmekteyim” dedi.

03 Ekim 2019 - Ekonomi

Muhabir Mustafa Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi