Ayakta kalmayı başaran birkaç kişiden biri

Nazilli’de ayakkabıcılığın son temsilcilerinden olan 59 yaşındaki Mehmet Bayırlı kaybolmaya yüz tutmuş mesleği hakkında bilgiler verdi.

İsmail GÜREL
İsmail GÜREL Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Mehmet Bayırlı, Nazilli’de ayakta kalmayı başarabilen son birkaç ayakkabıcıdan birisi. 13 yaşında başladığı mesleğinin her anını birebir yaşayan Bayırlı, mesleğin bu kötü günlerinde, görkemli zamanları özlüyor. En büyük şikayeti eleman yetişmemesi olan Bayırlı, bitmeye yüz tutan mesleğini tek başına yapmaya devam ediyor.
Ayakkabıcılık yapan babasının çalışmak üzere annesini de alıp Almanya’ya gittiğinde 8 yaşındaymış Mehmet amca. O yaşta anasız, babasız kalmanın onu çok etkilediğini söylüyor. Onları çok özlediği ve onlarla birlikte olmak istediği için, öğretmenlerinin ve babasının ısrarına rağmen ilkokulu bitirdikten sonra okumak istememiş ve babası ile birlikte Almanya’ya çalışmaya gitmiş.

Doğduğundan itibaren ayakkabıcılık işinin içinde olan Mehmet Amca 13 yaşında tam anlamı ile çalışmaya başlamış. O yaşlarda mesleğini çok sevdiğini ve büyük bir zevkle işe sarıldığını anlatıyor. Aradan geçen uzun yıllarda mesleğin çok değiştiğini ama sevgisinin hiç azalmadığını, bu yüzden de hala mesleği yapmaya devam ettiğini söylüyor. Zaman zaman okumadığı için ufak pişmanlıklar duymasına rağmen, kimseye muhtaç olmadan 2 çocuğunu okutup evlendirdiği ve hala geçimini sağlayabildiği yaşantısından da memnun.

Bir dönem 6-7 kişinin çalıştığı dükkanda tek başına çalışmanın üzüntüsünü yaşayan Mehmet Amca, eleman yetişmemesinden şikayetçi. Eskiden, kendisi gibi 13-14 yaşlarında insanların belli mesleklerde çırak olarak başladığını, zamanla ustalığa yükseldiğini söylüyor. Şimdi mesleğini öğreterek devam ettirecek kimsenin olmadığını söyleyen Mehmet Amca, “Herkes okuyup yüksek kademelere gelmek istiyor. Herkes üniversite okuyor, sonra da 24 yaşına geldiklerinde işsiz kalıyorlar. Ayakkabıcılık, terzicilik gibi mesleklerde kimse çalışmak istemiyor. Bu yüzden mesleklerimizin sonu gelmek üzere” diyerek açıklıyor durumu.
Eskiden üretilen ayakkabıların çok kaliteli olduğunu, şimdi neredeyse her şeyin plastik olduğunu söyleyen Mehmet Amca, “Şimdi eskisi gibi bir ayakkabı yapsanız en aşağı 500 liraya satmanız gerekiyor. İnsanlarımızda bu ayakkabıları alabilecek güç yok. Bu yüzden fabrikasyon ve imitasyon ürünlerde talep oluşuyor. Bizde ayakta durmaya devam etmek için bu ürünlere yöneliyoruz” diyor.

Hayat dolu kahkahaları ile Uzun Çarşı içerisinde yer alan Dalyan Pasajı’ndaki dükkanında hala el emeği, göz nuru ayakkabılar üretmeye devam ediyor. Eğer sizde giydiğiniz ayakkabıların nasıl hayat bulduğunu izlemek, öğrenmek isterseniz ziyaret edebilirsiniz. Eminim hoşgörüsü ile sizleri de misafir edecektir.

08 Ekim 2019 Aydin/ Nazilli- Yaşam

Muhabir İsmail Gürel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi