Gözler MHP'de

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Başkanı Ali Çankır, Efeler İlçe Başkanı Polat Mersin Bora’nın darp edilmesiyle ilgili düzenlenen basın toplantısında MHP’yi adres gösterdi. Saldırının Aydın’ın huzuruna, kardeşliğine ve demokrasi iklimine yapılmış planlı bir eylem olduğunu savunan Çankır, “İlgili muhataplardan kurumsal bir kınama işitemediğimiz için Aydın kamuoyu önünde bu olaya ilişkin kendilerinin görüşlerini soruyoruz” dedi.

Erdal Savaş
Erdal Savaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi Efeler İlçe Başkanı Polat Mersin Bora’ya yapılan saldırıya ilişkin düzenlenen basın toplantısında konulan Aydın İl Başkanı Ali Çankır, sorumluluk makamında bulunanların kullandıkları dile özen göstermeleri gerekliliğine vurgu yaptı. Türkiye’nin bilgisiz ideoloji ve azmettiricilerin korkaklığı ile şiddet eğilimini teşvik edip göz yuman siyasetçilerden çektiğini kaydeden Çankır, isim vermeden MHP’yi adres gösterdi. Planlı ve organize yapıldığını savunduğu saldırıyı gerçekleştirenlerin başlarına buyruk kişiler olduğunu düşünmediklerini söyleyen Çankır, kamuoyunun siyasi olarak aydınlatılması gerektiğini belirtti. Aydın’da bulunan birçok siyasi parti ile sivil toplum kuruluşunun saldırıyı kınadığını ifade eden Ali Çankır, “İlçe Başkanımızın yargıya intikal eden verdiği ifadeleri doğrultusunda 'Hareketin Lideri' diye başlayan sloganlar atarak İlçe Başkanımızı darp eden şahısların kimlikleri ve mensubu oldukları adresler belli oldu. Ancak ilgili muhataplardan kurumsal bir kınama işitemediğimiz için Aydın kamuoyu önünde bu olaya ilişkin kendilerinin görüşlerini soruyoruz. Sessizliğe mi bürünecekler, yoksa bu planlı saldırıyı kınayacaklar mı?” diyerek, MHP’den yaşanan olaya ilişkin bir açıklama bekledikleri mesajını verdi.

17 İLÇE HAZIR BULUNDU
CHP İl Başkanlığında düzenlenen ve 17 ilçe yöneticilerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında tüm örgütlerin saldırının gerçekleştiği ilk andan itibaren teyakkuza geçtiğini kaydeden Ali Çankır, Polat Mersin Bora’yı kadın ve gençlik kollarının yanı sıra, 16 ilçe başkanıyla birlikte evinde ziyaret ettiklerini belirtti. Saldırının yargıya intikal ettiğini ifade eden Çankır, “Biz Türk adaletinin eşit, adil ve tarafsızlığına mağduru koruyacağına inanıyoruz. Ancak siyasi olarak bulmak ve anlamak zorunda olduğumuz konular var. Aydın'ın birlik ve berberliğine kast eden menfur saldırıyı ziyaret ederek, basın açıklaması veya sosyal medya paylaşım yoluyla ve ya da telefonla arayarak kınayan sivil toplum kuruluşlarımıza, odalarımıza, kamunun tüm paydaşlarına teşekkür ediyorum. Net olarak duruş gösteren, siyasi etik ve nezakete uygun davranan İYİ Parti İl Başkanlığı'na, AK Parti İl Başkanlığı'na, HDP İl Başkanlığı'na, Saadet Partisi İl Başkanlığı'na, Özgürlük ve Dayanışma Partisi İl Başkanlığı’na ve Emek Partisi İl Başkanlığı’na sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Onlar Aydın'da demokrasiye sahip çıkarak bu minvalde görüşlerini ve temennilerini beyan ettiler” dedi.

CHP ZEYBEK OYNARKEN DİZ ÇÖKER
Açıklamasının son bölümünde, savundukları ilkelerin 97 yıldır dimdik ayakta olduğunun altını çizen Ali Çankır, CHP’nin sadece zeybek oynarken diz çökeceğini belirterek şu ifadeleri kullandı; “Güç sadece fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir. Bu irade 97 yıldır dimdik ayakta. Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olduğu, Kuvay-ı Milliye'nin mimarı CHP, CHP Aydın Örgütü sadece zeybek oynarken diz çöker. O nedenle ya susacaksınız tarafınızı seçeceksiniz. Ya da memleketimiz için ortak ilke ve ülkülerde buluşacağız. Mesele memleketse, mesele Aydınsa ilkelerle, ülküler birdir. Hepsi Cumhuriyet'in filizleridir. Önce bunun altını kırmızı kalemle çizeceğiz. Sonra yol ortasında, kalleşçe, bir insanın arkasından vurarak kaçanlara da tüm kamuoyu önünde kalleştir diyeceğiz. Bunda hemfikir olacağız.”

08 Ekim 2019 - Siyaset

Muhabir Erdal Savaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi