'Hamasetiniz Aydın’a zarar veriyor'

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Meclis'te yaptığı konuşmada CHP Aydın milletvekillerine yüklendi. Yavuz, JES’ler üzerinden muhalefet yapan CHP’lilerin algı siyaseti yaptığını belirterek bu tutumunun Aydın’a zarar verdiğini belirtti.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Jeotermal Elektrik Santralleri’nin zararlı olduğunu savunan ve bunu kamuoyunda dile getiren CHP Aydın Milletvekillerinin, incir fiyatlarına zarar verdiğini söyledi. Yavuz, CHP’nin Efeler’deki pis koku, kanser ölümleri gibi konularda gereksiz algı yürüttüğünü belirtti.

"İNCİRE ZARAR VERİYORSUNUZ"
Metin Yavuz, Aydın’ın jeotermal kaynaklar bakımından zengin bir coğrafyaya sahip olduğunu kaydederek, muhalefetin söz konusu söylemlerini "yaygara koparmak" olarak yorumladı. Yavuz, “İncirimizin tam da para yapacağı vakit kalktınız yok efendim çevreye saldığı kükürt nedeniyle JES’ler inciri öldürdü dediniz. Yapılan araştırmalarda kükürt oranının normal değerlerde olduğu ortaya çıktı. JES’lerin inciri öldürdüğüne dair iddialarınızın tam aksine Aydın’da bu yıl üretilen incir rekoltesi ve kalitesi, son 10 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. İncir’e ve incir üreticilerine aslında tek zarar veren sizlersiniz. Sizin bu hamasetiniz." dedi. Yavuz ortaya atılan bu söylemlerin incir fiyatlarının düşmesine neden olduğunu ekledi.

ÜRETİCİYİ RAHATLATTIK
Üreticinin daha fazla mağdur olmaması için harekete geçtiklerini hatırlatan Yavuz, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'yle yaptığımız görüşmeler neticesinde TMO ve Tarım Kredi Kooperatiflerince müdahale alımı yapılarak üreticinin rahatlamasını sağlandık” diye konuştu.

JES DEĞİL ÇÖPLÜK YANGINI
Yavuz, CHP’lilerin geçtiğimiz günlerde Efeler’de yayılan pis kokunun JES’lerden kaynaklandığını iddia ederek algı yaratıldığını savundu. Yapılan inceleme sonucu kokunun gaz sızıntısı değil, Zindanderesi bölgesinde bulunan atıkların yanması nedeniyle meydana geldiğini açıkladı.

KANSER ÖLÜMLERİ TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINDA
CHP Milletvekillerinin sunduğu önergede yer alan “Aydın’da kansere bağlı ölümlerin arttı” ifadelerine Metin Yavuz rakamlarla karşılık vererek, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013-17 yılları arası Aydın’da ortalama 10 bin 836 kişi ölmüş Türkiye’de ise 656 bin 978 kişi yani rakamlar ülke ortalamasının altında. Resmi bilgilere bakıldığında, JES’lerin ölümcül hastalıklara sebebiyet verdiği yönünde söylemlerinizin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

BAKANLIK GEREKLİ ÇALIŞMAYI YAPIYOR
JES’lerle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gerekli çalışmayı yürüttüğünü dile getiren AK Partili Yavuz, “Daha önce de birkaç kez ifade etmiştim. Ama ilimizin siz muhalif vekilleri nedense anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Bakanlığımızca, Akredite edilmiş bir kurum ile imzalanan anlaşma neticesinde açıklanacak rapora göre JES’lerin insana ve çevreye zararlı olup olmadığı ortaya çıkacaktır” dedi.

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU?
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Biz çok hatalar yaptık” sözünü hatırlatan Metin Yavuz şunları söyledi; “Kılıçdaroğlu başörtüsü olmak üzere birçok konuda öz eleştiri yaptı. CHP’nin gereksiz konularda hep algı yaptığını kabul etti. Şimdi sizlerde gereksiz yere önceden yaptığınız gibi Aydın’ımızda algı yapmak için yine hamaset yapıyorsunuz. Aydın’da bir yandan JES’ler tehlike saçıyor diyorsunuz ama arka plandan CHP’li Belediyelerinizce Jeotermal firmalarına çalışma ruhsatı veriyorsunuz. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? Rapor açıklanmadan JES’ler ile ilgili bu kadar yersiz konuşmalardan kaçınmanızı istirham ediyorum.”

11 Ekim 2019 - Siyaset

Muhabir Mustafa Çelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi