Jeotermalde iki yüzlü BBC

Sözcü gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu, İngiliz BBC’nin jeotermal oyununu yazdı. Jeotermal enerjiyi Türkiye için karalayan diğer ülkelerde ise öve öve bitiremeyen İngilizlerin bu çelişkisi Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun ikili tavrını akıllara getirdi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Sözcü gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu, “Bulmuşsun böyle enerjiyi” başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı. Doğalgaz ve petroldeki artan fiyatlara dikkat çeken Muratoğlu, “Acilen petrol ve doğalgaz tüketimimizi azaltmamız gerekiyor” ifadesini kullanarak alternatif olarak jeotermale işaret etti. Türkiye’nin jeotermal enerji kaynağı bakımından zengin bir ülke olduğunu kaydeden Sözcü yazarı, bu durumunun birilerini rahatsız ettiğine dikkat çekti.

BBC’NİN İKİYÜZÜ
İngiliz BBC’nin jeotermal enerjinin Türkiye için olumsuzluklarını anlatan bir haber yaptığını aktaran Muratoğlu, “Aynı BBC, İzlanda’yı ziyaret etti. İzlanda’nın jeotermal havuzlarından birine dalmakla kalmadı, aynı zamanda ülkedeki jeotermal enerji kaynaklarının elektrik üretimi için nasıl kullanıldığını, sokakların buz tutmamasını, seraların ve evlerin ısıtılmasını nasıl sağladığını inceledi. Öve öve bitiremedi” ifadesini kullandı.

“JEOTERMAL MUTLAKA KULLANILMALI”
Türkiye’de jeotermal enerjinin bulunduğu bölgelerde üretilen incir, üzüm ve zeytinde son yılların en iyi sezonunun geçirildiğini belirten Sözcü yazarı şöyle devam etti: Jeotermal enerji üretimi çok ucuza mal oluyor. Jeotermal kullanarak yüz dekarlık bir sera alanını inşa etmek yaklaşık 5 milyon dolar. İster mango yetiştir ister ejder meyvesi, Hava şartlarından etkilenmiyor, dört mevsim ürün üretiyor. Kendini iki yıl içinde geri ödüyor. Ülkenin selameti açısından jeotermal enerji mutlaka değerlendirilmeli.

ÇERÇİOĞLU SAĞ GÖSTERİP SOL VURUYOR
İngiliz BBC Türkiye’deki jeotermal enerji için böylesine bir manipülasyon içine girerken içeride ise BBC’ye rahmet okutan bir politika yürütülüyor. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, her fırsatta jeotermale karşı olduğunu söylüyor. Ancak aynı Çerçioğlu söz konusu kendi çıkarları olunca jeotermal dostu kesilerek bu enerji üzerinden vaatlerde bulunuyor.

05 Kasım 2019 - Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi