"Katma değeri arttırmalıyız"

Ak Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu Yavuz, dağlarından yağ ovalarından bal akan şehrin ürünlerinin katma değere dönüştürülemediğini belirterek, “Bunu söylemek yetmiyor. Kazanca çevirmeliyiz” dedi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Aydın’ın sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yavuz, Çıldır Havaalanı, tarım, ekonomi, jeotermal ve yapılacak yatırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aydın’ında yetiştirilen ürünlerden katma değer üretmekte yetersiz kalındığını vurgulayan Metin Yavuz, “İncirle ilgili enteresan incir hadisesini incelerken şunu fark ettik. Türkiye’de 90 bin ton üretiliyor 60 bin ton ihraç ediliyor. İtalya’da 3 bin ton üretiliyor ama 15 bin ton ihraç ediliyor. Bizim daha fazla katma değer üretmemiz lazım. Pamuktan da katma değer üretmeliyiz. Paketli pamuklar 100 gramı 10 liraya satılıyor ama bir tesisimiz olmadığı için bunu yapamıyoruz. Dağlarından yağ ovalarından bal akan kelimesini söylemek yetmiyor. 730 milyon dolarlık bir ihracatımız var. Bu topraklara bakınca rakam komik geliyor. Elimizde çok imkan var ama katma değere dönüştüremiyoruz. Katma değere  dönüşecek ürünler çıkartmamız gerekiyor. Bunun alt yapısını hazırlamak lazım. Bunu katma değere dönüştürmeliyiz.Bunlar milletvekilinin görevidir bence. Ankara ile temas halinde olarak bölgedeki eksiklikleri sağlamamız gerekiyor. Burada STK’ların çok önemi var” dedi.

HAVALANI ÖNCELİKLİ DEĞİL

Aydın’ın Çıldır Havaalanından önce çift hatlı demiryolu hattına ihtiyacı olduğunu kaydeden Yavuz, “Öncelikli olan yatırımları ve projeleri yapmalıyız. Bence buranın demir yollarına ihtiyacı var. Öncelikli projeler yapıldıktan sonra hava limanı olmayacak değil. Yeri duruyor. Çıldır havalimanını eğitimde kullanıyoruz. Türkiye’nin çok sayıda pilota ihtiyacı var be bu pilotların çoğu burada yetişiyor. 189 pilot burada yetişiyor. Havaalanı olmasın demiyorum ama öncelikli değil. Yolcu taşımalığı ile ilgili bu rakam yeterli midir? Ben bir işletmeci olsam bu kadar yolcu için uçak kaldırmam buradan. Yatırımlar sonrasında kargo olarak da kullanılabilir. İlk önce raylı sistem, ondan sonra olabilir diyorum” ifadelerini kullandı.

GİRİŞİMCİLİĞİ ARTTIRMALIYIZ

Milletvekili Yavuz, il genelinde girişimcilik ve üreticiliğin arttırılması gerektiğini belirterek, “ KOSGEB’in 2018’de 1.3 milyar TL’lik bir fonu vardı. Aydın sadece 11 milyon TL yararlanmış. 2019’da bu rakam 2 milyara TL’ye çıkmış. Daha önceki görevli arkadaşımız sadece masa başında oturmuş. Yeni bir il müdürümüz geldi. Ona dedik ki bu parayı kullanmamız lazım. Belli ilçelerimizden başlayalım ve insanlara bir çağrı yapalım. Kamuoyuna ulaştıralım. Bu yıl bir hazırlık safhası. Geri dönüşler çok hızlı olmaya başladı” diye konuştu.

JEOTERMAL ALGISIYLA İNCİRE ZARAR VERDİLER

Jeotermalin yararlı olacak şekilde kullanılması gerektiğini ifade eden AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, “Jeotermal gündemden kalkmalı .Kaldırmamız için ne yapmamız lazım? Büyükşehir bütçesi ile bunun zararları araştırılmalıydı. TUİK verilerine göre şehirde kanser oranı yükselmemiş . Adet olarak yükselme var ama şehrin nüfusunda da artış var. Burada orana bakmamız lazım. O oranlara baktığımızda, burada kanserin artışı Türkiye ortalamasının altında. ğaçlar kurudu diyorlar. Hangi ağaçlar kurudu? Tesislerin yanındaki ağaçlarda güzel bir şekilde incir yetişmeye devam ediyor. Algı yöneterek şehrin önemli ihracat kaynağı olan incire zarar verildi” diye konuştu.

ALKIŞLAMAYA HAZIRIZ

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin kent için hayata geçireceği her hizmetin arkasında olduklarını belirtirken karşı taraftan yabancı muamelesi gördüklerini kaydetti. Yavuz, Bir şey sunuyorsunuz, iki taraf için de geçerli, sanki karşınızdaki yunanistandan gelen bir kitle gibi görüyorsunuz. Bizim ortak bir masada buluşmamız lazım. Mustafa bey bu konuda bir çağrıda bulundu. Daha önceden verilen sözler yerlerine getirilsin. Ortak bir hedefe  gidiyorsak, hedef aydınsa, yapan her kim olursa olsun  onu alkışlamaya hazırız” dedi.

Metin Yavuz, Son dönemde il genelinde artan intihar oranlarının ekonomiyle ilişkili olmadığını söyledi. Uyuşturucu konusuna da değinen “ Türkiye trafik olarak enteresan bir yerde. Türkiyeden geçen uyuşturucu çok fazla. Yakalanan çok fazla. Rakamlar geçmiş yıllara göre düşüyor. Fakat Türkiye’den geçen trafiğin yüzde 33 üne el koyabiliyoruz. Avrupa’da uyuşturucu yakalama oranı çok altımızda ki bazı yerlerde izinli. Uyuşturucu ülkeyi teslim almanın kısa yolu ama ülkemizde Avrupa’ya göre kullanım az seviyede” diyerek sözlerini noktaladı.

09 Kasım 2019 - Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi