Kuru incir ihracatında yüzler gülüyor

Türkiye'nin, üretiminde ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incire Çin, Hindistan ve ABD'den gelen talep arttı. Bu kapsamda dış satım 87,7 milyon dolara ulaştı.

Büyütmek için resme tıklayın

Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre, sezonun başladığı 26 Eylül'den 16 Kasım'a kadar geçen süreçte yurt dışına 22 bin 544 ton kuru incir satıldı. Bu satıştan 87 milyon 731 bin dolar gelir elde edildi. Ortaya çıkan tablo geçen sezonun aynı dönemine göre miktar bazında yaklaşık yüzde 13,5, değer bazında ise yüzde 6 artış yaşandığını gözler önüne serdi. Bu dönemdeki ihracatta 14 milyon 853 bin dolarla Almanya ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi, 11 milyon 311 bin dolarla Fransa, 10 milyon 211 bin dolarla da İtalya izledi. Kuru incirde tutar bakımından Çin'e ihracat yüzde 106, Hindistan'a yüzde 70 ve ABD'yede yüzde 22 arttı.

"GELECEĞİMİZ ASYA'DA"
Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, incir fiyatının Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alımlarıyla sağlamlaştığını söyledi. Kuru incir talebinde özellikle Çin, Hindistan ve ABD pazarlarında ciddi artışlar görüldüğünü belirten Celep, "Bizim geleceğimiz Asya ve Asya Pasifik'te. Kuşak ve Yol Projesi de bunun bir başlangıcı. Rakamlarda ciddi bir artış var. Dünya nüfusunun üçte ikisi bu ülkelerde." dedi.

"ÇİN'E İHRACAT ARTIYOR"
İncir ihracatçısı Kazım Günaydın da bu sezonun kalite ve verim açısından son 15 yılın en iyi dönemi olduğunu ifade etti. Kalite ve verim artışının talep artışını beraberinde getirdiğini belirten Günaydın, "Daha önce Avrupa ülkeleri ve ABD'ye ihracatımız yoğundu. Fransa, Almanya, İtalya, İspanya gibi ülkelere yoğun ihracatımız vardı. Son yıllara baktığımızda ise Çin Halk Cumhuriyeti devreye girdi. Çin'e ihracatımız her geçen yıl artıyor." diye konuştu.

"ÇITA YÜKSELMELİ"
Günaydın, 2017 - 2018 sezonunda kuru incir ihracatından 250 - 260 milyon dolar gelir elde edildiğine dikkat çekerek bu rakamın yeterli olmadığını ekledi. Günaydın, çıtanın 300 - 350 milyon dolara çıkması gerektiğine dikkat çekti. Günaydın, hedef ülkeler arasında Hindistan, Malezya, Endonezya'nın da olduğunu belirtti. (AA)

27 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi