Bu ne yaman çelişki

İzmir'in Dikili ilçesinde Türkiye'nin en büyük jeotermal ısıtmalı serası için çalışmalar devam ederken Aydın'da jeotermal karşıtları yine sahne aldı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu gibi düşünen bir grup jeotermale bir kez daha “hayır” dedi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce İzmir'de yaptığı konuşmada tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi kurulacağını ve jeotermal kaynakların değerlendirilmesi için talimat verdiğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'un bu açıklaması ardından İzmir'de jeotermal ısıtmalı sera için harekete geçildi. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı'nın desteği ile İsmetpaşa Mahallesi'ndeki bataklık ve sazlık alan, Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi olarak belirlendi. Türkiye'nin en büyük modern seralarının yer alacağı bölgede jeotermal kaynaklar kullanılarak yıllık 80 bin ton yaş sebze ve meyve üretiminin yapılması hedefleniyor.

SAĞ GÖSTERİP SOL VURUYOR
İzmir'deki olumlu girişimin yankıları devam ederken Aydın'da ise farklı bir algı operasyonu yürütülüyor. Seçim dönemlerinde jeotermal vaatlerde bulunan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, geçmişini unutarak Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay'ı yanına çekip jeotermal karşıtı söylemlere imza atıyor. Çerçioğlu'nun sağ gösterip sol vuran zihniyeti jeotermalin faydalarından yaralanmak isteyen Aydınlılar'ın tepkisini çekiyor.

JES'E "HAYIR" DEDİLER
Bu süreç içinde jeotermal karşıtları da boş durmuyor. Bunun son örneği ise Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda yaşandı. Aydın Çevre ve Kültür Platformu (AYÇEP), Kızılcaköy sakinleri ile Efeler Kent Meydanı'nda biraraya gelerek jeotermale bir kez daha “hayır” dedi. Jeotermalin faydalarını görmezden gelen gruba Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay ve CHP Efeler İlçe Başkanı Polat Bora Mersin'in verdiği destek dikkatlerden kaçmadı. Jeotermalin faydalarını bilen Aydınlılar ise grubun açıklamalarına ilgi göstermedi.

İNGİLİZ BBC'NİN İKİYÜZLÜLÜĞÜ
Öte yandan jeotermal üzerinde yapılan algı operasyonlarının en yakın örneğine İngiliz BBC imza attı. Sözcü gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu, “Bulmuşsun böyle enerjiyi” başlıklı köşe yazısında İngilizlerin Türkiye'de yaptıkları bir haberde jeotermalin zararlarından bahsettiğine, İzlanda'da yapılan bir başka haberde ise söz konusu enerjinin öve öve bitirilemediğine dikkat çekti. Çerçioğlu gibi ikili oynayan BBC'nin bu tavrı kirli oyunu bir kez daha deşifre etti.

MÜJDEYİ SAVAŞ VERMİŞTİ
Aydınlıların beklediği güzel haber ise geçtiğimiz günlerde AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş'tan geldi. Aydın’da yapılması planlanan organize sera bölgesine ilişkin konuşan Savaş, projesinin hayata geçmesiyle birlikte Aydın’ın seracılık üssü olacağına dikkat çekerek yer tespit aşamasının bitmek üzere olduğunu söyledi. AK Partili vekil, "Jeotermal artık toprakla buluşacak" dedi.

04 Aralık 2019 - Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi