Aydın Barosu'ndan JES hamlesi

Aydın Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, ruhsatsız oldukları gerekçesiyle jeotermal elektrik santrallerine ilişkin sorumluların tespiti amacıyla suç duyurusunda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Aydın Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, düzenlediği basın toplantısı ile jeotermal elektrik santrallerine ilişkin sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. İsmail Türkbay tarafından yapılan açıklamada çevre kirliliğine neden olduğu ve ruhsatsız çalıştığı kamuoyunun gündemine gelen JES'lere karşı çalışma başlattıklarını ifade etti. Türkbay, "Aydın genelinde şimdilik, 23 JES ’in gayrisıhhi işletme ruhsatının olmadığı, 15’inin yapı kullanma izni bulunmadığı tespit edilmiştir. JES’lerin kurulması için öncelikle bir bina ve müştemilat gerekir. Bunlar için plan ve proje yapmaları inşaat izni almaları yapı kullanma izni (iskan ruhsatı) almaları zorunludur. Almazlarsa İmar yasasının 32. Maddesine göre inşaat yerel belediye tarafından mühürlenir” dedi.

JES’ler için yapı kullanım izni ve 2. sınıf gayrisıhhi müessese işletme ruhsatının alınması gerektiğini kaydeden Türkbay, “Almamışlarsa; tesislerin kesin kabulünü yaparak işletmenin faaliyete geçmesine izin veren, ruhsat almayan, denetlemeyen, yasaları uygulamayan kurum ve kuruluşlar ile o kuruluşun ilgili biriminde görev yapan kişiler sorumludur. Baromuz, yasanın verdiği görevleri yerine getirmeyerek halkın sağlığını tehlikeye atan, yerel belediyelerin ruhsat vermeye yetkili görevlileri ile merkezi idarenin JES’lere ruhsat vermeye ve denetlemeye yetkili sorumlularının tespit edilerek hakkında kamu davası açılması için suç duyurusunda bulunmuştur” ifadelerine verdi. (İHA)

04 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi