Mesleki eğitimin önemi anlatıldı

Nazilli İŞKUR Hizmet Merkezi ile Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, okul müdürleri ve rehber öğretmenlere yönelik öğrencilerin meslek seçiminin önemi konusunda seminer verildi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Nazilli Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda okul müdürleri ve rehber öğretmenlerine Nazilli İŞKUR Müdürü Yakup Ergenlik ile İş ve Meslek Danışmanı Gülseren Albayrak tarafından meslek seçiminin önemi konusunda seminer verildi.

Ergenlik burada yaptığı konuşmada İŞKUR tarafından yapılan işgücü piyasası analizlerine göre işverenlerin büyük bir çoğunluğunun nitelikli eleman arayışı içerisinde olduğunu söyledi. Öğrencilerin yetenek ve kabiliyetlerini ortaya çıkaran mesleklere yöneltilmesine olanak sağlanması gerektiğine dikkat çeken Ergenlik, "Doğru meslek seçimi hem bireyi, hem de ülke ekonomisini etkileyecektir." dedi.

TÜİK verilerine göre Nazilli ve bağlı ilçelerde 18-24 yaş aralığında hem eğitimde, hem de istihdamda bulunmayan 6820 genç olduğunu kaydeden Ergenlik, "Bunun yanında kısmi zamanlı iş hayatına atılmış, ancak işsiz olarak gözüken o kadar da üniversite mezunu genç var. Bu gençlere iş olanakları hazırlamak çabasındayız. İşverenlerden gelen talepleri de göz önüne aldığımızda mesleki eğitimin önemi ortaya çıkmaktadır." diye ekledi.

İş ve Meslek Danışmanı Gülseren Albayrak ise seminerde öğrencilerin iş ve mesleğin ayrımı konusunda bilgilendirilmesinin önemini anlatarak, meslek seçiminde yapılan yanlışlar, meslek seçiminin kişinin hayatına etkileri, meslek seçimini yapılırken dikkat edilmesi gereken konular, sadece para ya da duygusal nedenlerle karar verilmemesi gerektiği hakkında bilgiler aktardı.

Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek de mesleki eğitimden gelen ve meslek lisesinde idarecilik yapan biri olduğunu hatırlatarak söz konusu çalışmalara gereken desteği vereceğini belirtti. Şimşek, dönem sonuna kadar ortaokul ve liselerde “meslek seçimi”, “CV hazırlama teknikleri” ve “iş arama becerileri eğitimi” konularda seminer verileceğini ifade etti.

12 Şubat 2020 - Eğitim

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi