Çerçioğlu'nun JES ölçümleri fos çıktı

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, jeotermal santrallerin hava ölçüm raporları ile ilgili açıklamasına AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim’den yanıt geldi. Erim, paylaşılan ölçümlerin detaylarına inerek sonuçların güvenilir olmadığını kanıtladı.

Adem Özen
Adem Özen Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP Aydın İl Başkanlığı'nın 37. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada jeotermal santrallere yönelik yaptıkları ölçüm sonuçlarını paylaşarak Germencik, Efeler, İncirliova ve Sultanhisar'daki değerlerin üst sınırı aştığını ifade etmişti. AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bekir Kuvvet Erim, CHP'li başkanın bu çıkışına yanıt verdi.

"YETKİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI'NDA"
1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “çevreyle ilgili her türlü ölçüm, izleme, analiz ve kontroller yapacak laboratuvarlar kurmak, kurdurmak ve bunların yetkilendirme işlemlerini yapmak ve yaptırmak” görev ve yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verildiğini hatırlatan Erim, kentte faaliyet gösteren JES'lerden kaynaklanan ve kötü kokuya sebebiyet veren Hidrojen Sülfürü (H2S) parametresi için yerleşim yerleri konumu dikkate alınarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda yeterlik belgesi almış laboratuvarlar aracılığı ile ölçümlerin yapıldığını ve bu değerlerin sınırın çok altında olduğuna dikkat çekti.

"BELEDİYENİN ÖLÇÜMLERİ GÜVENİLİR DEĞİL"
Erim açıklamasının devamında Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜBİTAK’a 23.01.2020 - 03.02.2020 tarihleri, Artek Mühendislik Çevre Ölçüm Ve Danışmanlık Hizm. Tic. A.Ş.’ye ise 18.01.2020 - 02.02.2020 tarihleri arasında 15 noktada pasif örnekleme yönetimiyle ölçüm yaptırıldığı ve bazı noktalarda H2S için Yönetmelik sınır değerlerinin aşıldığını savunan Çerçioğlu'na şu yanıtı verdi: Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği Ek-2’ye göre Tesis Etki Alanında Hava Kalitesinin Ölçümü, Hesaplanması ve Ölçüm Süresi, ölçümlerde pasif örnekleme metodunun kullanılması durumunda en az 2 ay olarak belirlenmişken habere konu olan ölçümler, bu sürenin yüzde 25’i kadar kısa bir sürede (15 gün) tamamlanmış olup, bu şartlar altında söz konusu ölçümlere dayanılarak yapılan bu değerlendirmelerin hiçbir geçerliliği ve güvenilirliği bulunmamaktadır.

"RESMİ İŞLEMLERDE KULLANILAMAZ"
Ayrıca, çevre mevzuatı kapsamında yapılacak her türlü ölçümün resmi olarak geçerli kabul edilebilmesi için Çevre Ölçüm ve Analiz Laboratuvarları Yeterlik Yönetmeliği hükümlerine ve bu yönetmeliğe bağlı olarak çıkarılan her türlü düzenlemeye uygun olması gerektiğini ifade eden Erim, "Ölçümleri yapan her iki laboratuvar da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan yeterlilik belgesi almış laboratuvarlar olmasına rağmen, yapmış oldukları ölçümleri özel talebe istinaden yapmışlar ve yönetmelik hükümlerinin tamamına uyulmadan yapılan bu ölçümlerin, objektiflik ve doğruluk açısından izlenebilirliği bulunmamaktadır. Artek Mühendislik Çevre Ölçüm Ve Danışmanlık Hizm. Tic. A.Ş. tarafından, söz konusu ölçümlere ilişkin hazırlanan raporda da bu nedenle “Raporun, Çevre Mevzuatına İlişkin Resmi İşlemlerde Kullanılamayacağı” açıklaması bulunmaktadır" diye belirtti.

AK Partili vekil, vatandaşların resmi olmayan ölçüm raporlarına itibar etmemesi gerektiğini ekledi.

12 Şubat 2020 - Siyaset

Muhabir Adem Özen


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mess - Sayın vekil seçimlerde oyu halktan değilde, jes şirketlerinden alacak sanırım!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 17:32

Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi


Anket Sizce KORONAVİRÜS nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilsin mi?