Buharkent’e 1 milyarlık yatırım

Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, ilçeye yönelik yatırımlar hakkında konuştu.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın Genel Kurul Üyesi olduğu Kaanlar şirketinin ve Seval Kablo’nun, ilçeye yönelik yatırımları hakkında bilgi verdi. Aydın’ın bu tarz yatırımlara ihtiyacı olduğunu belirten Erol, “Belediye olarak yaptığımız çalışmaların sonucunda 1 milyarlık yatırımı Buharkent’e çekmiş bulunmaktayız” dedi.

“AYDIN KENDİ SÜTÜNÜ İŞLEYECEK”
Aydın’ın Türkiye’de süt üretiminde yedinci sırada yer aldığını belirten Başkan Erol, “Aydın, kendi ürettiği sütün yalnızca yüzde 10’unu işleyebiliyor. Kaanlar, Tekirdağ ve Çanakkale’de süt ve süt ürünleri üzerine çiftliği olan bir firma. Kaanlar, Buharkent’te yapacağı yatırımla Aydın’da üretilen tüm sütü işleyebilecek hatta dışarıdan da süt alacak. Burada kurulan tesiste doğrudan 500 kişi, dolaylı olarak da 20 bin kişi istihdam edilecek. Hem Aydın kendi sütünü işleyecek hem de üreticimiz ürününü daha iyi fiyata rahatlıkla satabilecek” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KABLO FABRİKASI KURULACAK”
Seval Kablo’nun da Buharkent’e yatırım yaptığını söyleyen Erol, “Buraya yaklaşık 700 milyon liralık bir yatırım yapacaklar. İlk etapta 30, sonrasında ise 150 dönümlük bir araziye Türkiye’nin en büyük kablo fabrikası kurulacak. Biz şu anda Kaanlar ile 1 milyarlık yatırımı Buharkent’e çekmiş durumdayız. Bu belediye hizmetleriyle gerçekleşti. Biz başa geldiğimizde organize sanayi bölgesi kapanma safhasına gelmişti. Canlandırmak hedefimizdi. Hiçbir şey kendiliğinden olmuyor. Burayı hazır hale getirmeseydik, 198 özel mülkiyetin kamulaştırılmasını sağlamasaydık, prosedürlerini açmasaydık, imar planlarını oluşturmasaydık, sanayicileri buraya davet etmeseydik, tanıtımını yapmasaydık hiçbir şirket gelmezdi” ifadelerini kullandı.

“AYDIN’IN İHRACATINA KATKI SAĞLAYACAK”
Aydın’ın ihracatının 715 milyon lira olduğuna dikkat çeken Erol, “Bu iki firma Buharkent’te çok büyük bir yatırım yapıyor. Bu yatırımlar tarımın ve hayvancılığın gelişimine çok büyük bir katkı sağlayacak. Kaanlar ve Seval Kablo, 200 milyon dolar üzerinde ihracatı olan firmalar. Buharkent’e yapılacak yatırımlar sayesinde Aydın’ın ihracatına katkı sağlanacak” diye konuştu.

15 Mayıs 2020 - Ekonomi

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi