x

Aydın Türkiye'ye tanıtılıyor

Aydın İl Kültür Turizm Müdürlüğü, bölgede turizmi canlandırmak için harekete geçti. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile gerçekleştirilen organizasyonla Aydın’ın tarihi dokusu, Türkiye’nin 81 ilinden gelen turizm acentalarına tanıtıldı.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Kuşadası, Didim gibi tatil beldeleri, antik kentleri ve doğasıyla turizm cenneti olan Aydın, Türkiye’ye tanıtılıyor. İç turizmi canlandırmak amacıyla Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), 250 bölge acentesini Aydın’da buluşturdu. Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Didim, Kuşadası, Bozdoğan, Karacasu ve Sultanhisar’da tanıtım çalışmaları yapıldı.

AYDIN’A HAYRAN KALDILAR
Kuşadası ve Didim’i gezen seyahat acenteleri, Aydın Arkeoloji Müzesi’ni de ziyaret etti. Tur şirketleri, rehber eşliğinde müzeyi gezerek, sergilenen eserler hakkında bilgi alıp, tarihe yolculuk yaptı. 81 ilden gelen misafirler, Aydın’ın tarihi dokusuna hayran kaldı.

HERKES MUHAKKAK AYDIN’I GÖRMELİ
Diyarbakır bölgesinden tura katılan turizmci Doğan Şahin, daha önceleri yalnızca Efes’i bildiklerini ancak bu organizasyon sayesinde Aydın’ın keşfedilmemiş bir tarih cenneti olduğunu ifade ederek, “Bölgeye geliyorduk ancak yalnızca Efes’e gidiyorduk. Önümüzdeki sezon itibariyle bu Aydın’ın her yerini turlarımıza dahil edeceğiz. Helenistik dönemden günümüze kadar devam eden bir yerleşim var ve inanılmaz eserler var. Mitolojinin tüm eserlerini çok net görebiliyorsunuz. Herkesin muhakkak Aydın’ı görmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

DENİZ, YEŞİLLİK VE TARİHİN BİRLEŞTİĞİ YER
Mardinli turizm acentası işletmecisi Semire Şineoğlu da Aydın’a hayran kaldığını belirterek, “Çok güzel bir yer. İç turizmi canlandırmak için buradayız. Deniz, yeşillik ve tarihin birleştiği bir bölge. Aydın’ı herkese tavsiye ediyorum. Antik kentlerde gözümü kapattığımda orada yaşayan insanları hissettim. Oradaki çivi sesleri bile kulağıma geldi” dedi. Şineoğlu, tur haritalarına bölgeyi dahil edeceklerinin altını çizdi.

BU TÜR ORGANİZASYONLARI ÖNEMSİYORUZ
Bu tür organizasyonları önemsediklerini dile getiren Müze Müdürü Abdülbali Yıldız, “Müzemizde yaklaşık 1 buçuk saatlik gezi düzenledik. İlimize gelecek turist sayısında artış olacağını düşünüyoruz. Acentalarımız turizm için önemli ögeler. Bu nedenle acentaların Aydın’ımızı ziyaret etmelerinden memnunuz” ifadelerini kullandı.

03 Tem 2020 - 15:19 - Gündem

Muhabir  Mustafa Çelik