Hayatımız spor

'Hayatımız spor'un bugünkü konuğu iki dönem Aydın belediye başkanlığı yapmış, mühendis ve siyasetçi Sn. Hüseyin Aksu. Hani bir tabir vardır 'Efsane...

Haber albümü için resme tıklayın

'Hayatımız spor'un bugünkü konuğu iki dönem Aydın belediye başkanlığı yapmış, mühendis ve siyasetçi Sn. Hüseyin Aksu. Hani bir tabir vardır 'Efsane başkan' diye. Tam da Hüseyin Aksu için söylenmiş bir söz. Benim tam çocukluktan gençliğe adım attığım dönemlerin Aydın belediye başkanıydı Aksu. Kendisinin şehrimiz için yaptığı hizmetler saymakla bitmez. Ama bizim gündemimiz yine spor üzerine. Aydınspor'un o dönemlerdeki adıyla 1. ligde oynadığı yıllardan sonraki en başarılı olduğu dönemlerde kentimizin belediye başkanı hep Hüseyin Aksu idi.

Belki biraz daha şansımız olsa Aydınspor'u o yıllarda Süper Lig'de görecektik. Ben şansımız olsa diyorum ama bakalım sayın başkan sadece şansla mı açıklayacak bunu. Haydi şimdi biz soralım Aydın'lıların Hüseyin abisi, efsane başkan cevaplasın.

'AYDINSPOR'U AVRUPA KUPALARINA GÖNDERMEK İÇİN AND İÇMİŞTİK'
A.Ç: Sizin döneminizde Aydınspor hep başarılı olmuş. İşin sırrı neydi?

H.A: Birlik ve beraberlik söylemi hakikaten çok etkilidir. Bir genel kurul yapıyoruz; sağımızda vali, solumuzda paşa, yanımızda emniyet müdürü, öbür tarafımızda gençlik spor müdürü, oda başkanları, ticaret odası başkanı, sanayii odası başkanı, esnaf odası başkanı... Herkes orada.

Buradan ancak başarı çıkar. Aydınspor'un Süper Lig'de olduğu dönemlerde de bu böyleydi. Allah rahmet eylesin sayın valimiz Aykut Ozan herkesi bir araya getirdi. Biz de ona büyük bir güç verdik. Ben 'Batı İnşaat' şirketi olarak destekledim ve Aydınspor şampiyonluğu gördü. Fenerbahçe'ye 6 tane gol attık. Ancak şimdiki tabloya bakıyoruz herkes birbirinin kuyusunu kazıyor. Herkes birbirine iftira atmakla meşgul. Aydınspor hiç kimsenin umrunda değil. Biz zamanında Aydınspor'u Avrupa kupalarına götürmek için and içmiştik. Buna uygun tesisler inşaa ettik. Birileri geldi o tesisleri yıktı.

A.Ç: Aydınspor'a 'Hüseyin Aksu tesisleri'ni kazandırmıştınız. Bize o günleri anlatır mısınız?

H.A: Aydınspor tesislerinin yapımı kolay olmadı. Bu alan 50 bin metre kare bir alan. Bugün o arsanın değeri belediyenin tüm bütçesiyle bile alınamaz. Önce arsayı aldık. Sonra kapalı spor salonunu yaptık. Sonra bu salonu gençlik spor genel müdürlüğüne devrettik. Vakıf olarak yaptık. Belediyenin bütçesinde para olmadığı için tesislerin tamamını spor vakfı kurarak vakıf eliyle yaptık. Büyük miktarını ben kendi cebimden karşıladım. Bunun yanı sıra esnaftan küçük bağışlar topladık. Bunları bile dedikodu ettiler. 'Vakıf kurdu esnafı haraca bağladı' dediler. Halbuki esnaftan aldığımız iş yeri açış ruhsatında aldığımız üç-beş lira gibi önemsiz paralardı. Aydınspor'a sabit gelir kaynakları sağladık. Otobüs garajından çıkan her otobüs Aydınspor'a belli bir bandrol yapıştırdı.
Vali Göktayoğlu zamanında bir anlaşma yaptık. Sigorta, SSK'nın her beyannamesine diyelim ki bugünkü parayla 50 kuruşluk bir pul yapıştırıyorsun, bunun gibi binlerce beyanname var. Vergi beyannameleri falan. Aydınspor böyle şampiyon oldu. Bu birlik ve beraberlikle oldu. Herkes destek verdi. Bugün tombala oynamak yasal bir faaliyet değil. Kumar sayılıyor. Ama biz bunu yıllar önce kulüp yararına yaptık. Oradan da çok ciddi gelirler elde ettik.

A.Ç: Aydınspor sizin belediye başkanlığı dönemlerinizde çok kez Süper Lig'in kapısından döndü. Neden hep son anda kaybettik? Kader mi, altında yatan başka şeyler mi vardı?

H.A: Arkasında yatan başka şeyler vardı demek doğru olmaz. Hakemlerle ilgili çok iddalar ortaya atılıyordu ama bunların hepsi spekülasyondu. Ancak Süper Lig'e çıkmak için final oynayan bir takım zaten başarısız sayılmaz. Başarıdır bu. Araya 1999 seçimleri girdi. Kendi etik anlayaşım gereği bir sene başkanlığı başkasına bırakalım dedik bir daha takımın başına gelemedik.

'1923 OLAYI ÇOK YANLIŞTI'
Aydın belediyespor'u, Aydınspor 1923'e çevirdiler. Ama çok büyük bir yanlıştı bu. Siz bir kulübün hafızasını silerseniz yanlış bir iş yapmış olursunuz. Arkasında belediye var diye herkes Aydınspor 1923'ü gerçek Aydınspor zannetmeye başladı. Halbuki o şanlı Aydınspor'un kupaları falan hepsi o tesislerde çürütüldü. Onları belediye maalesef hacizle boşalttırdı. Aydınspor'u çiğnediler geçtiler.

'1923'ÜN BORCU 66'DAN FAZLA'
Bakıyorsunuz Aydınspor 1923'ün borcu gerçek Aydınspor olan 1966'dan fazla. Nasıl oldu da bu hale geldi? Biz 5 kuruş borçsuz bıraktık. Bugünün parasıyla kasasında 40 trilyon para bıraktık. Eski yönetimlerde olan herkese tüm yöneticilere olan tüm borçları ödeyip 'alacağım yoktur' diye imza aldık.

'AYDIN SPOR KONUSUNDA AĞIR YARALI'
Bu hastaya birilerinin el uzatması ve ameliyat etmesi gerekiyor. Aydın her spor dalında geriye gitti.

'ZEYBEK ARENA NEREDE?'
Sayın Çerçioğlu'nun söz verdiği 'zeybek arena' stadı nerede? Bunca yıldır daha bir çivi bile çakılmamış. Proje burada hazır. Arsası da hazır. Biz Adnan Menderes stadını kent dışına 170 bin metre kare bir alana taşıyacağız. Bu alanda yüzme, güreş, tenis tesisleri ve kapalı spor salonu olacak. 30 ya da 40 bin kişilik bir stadyum yapacağız. Plan proje herşey hazır.

A.Ç: Aydınspor neyi yanlış yaptı?

H.A: Yanlış olan siyasetin spordan yararlanmak istemesidir. Hem İlhami Ortekin döneminde hem Yüksel Yalova döneminde, Aydınspor siyasete kurban gitti. Siyasi araç olarak kullanıldı. Hele ki Özlem Çerçioğlu döneminde tamamen siyasete esir oldu, teslim oldu. Siyasetle futbol kulüpleri bir arada gitmez. Yediler içtiler yok ettiler.
Tabi ki Aydınspor eskiye dönebilir. Bizim imkanlarımız çok fazla, eksik bişeyimiz yok.

A.Ç: Siyaset hayatınız boyunca en fazla desteği kimden gördünüz?

H.A: Siyaset hayatımda en büyük desteği demeyeyim ama İsmet Sezgin, Ali Rıza Gönül, Nahit Menteşe, Yüksel Yalova ve belediye meclis üyelerini unutmam mümkün değil. Ayrıca oda başkanları Alaaddin Tuncer ve Hulusi Akşit'in desteklerini unutamam.
Vali Muharrem Göktayoğlu ve Emir Durmaz da hep yanımızda oldular.

A.Ç: Aktif olarak sporla aranız nasıl?

H.A: Bahçeli bir evde oturuyorum. Normal bir sporcunun harcadığı belki kaloriden fazla enerji harcıyorum. Ağaca tırmanıyorum, ot biçiyorum, ağaç buduyorum, koşu yapıyorum. Aynı zamanda eski bir atletim. Türkiye rekortmeni Aşkın Tuna'nın talebesiyim. Hatta 170 kilo kaldırmışlığım vardır. Aşkın bey şahittir. (Gülüyor)

'PİŞMAN DEĞİLİM'
A.Ç: Geçmişle ilgili pişmanlıklarınız, kırgınlıklarınız var mı?

H.A: Kırgınlık ve kızgınlığın kimseye faydası yok. Giden zaman geri gelmiyor.
'2002'de bırakıp gitti' diyorlar. İyi de ufacık bir şehir. İki adım atsanız bitiyor. Bizim projelerimiz sınırları aşmıştı. Pişman değilim. Bugün 2002'ye dönsem yine aynı şeyi yapardım. Hatasız değilim ama kırgın veya pişman da değilim.

A.Ç: Buradan Aydın'lılara iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

H.A: Aydın hak etmediği kadar geriledi. Tarım, turizm, eğitim.. Herşeyde geride kaldık. Artık uyanmamız lazım. Kendimize gelelim. Birlik ve beraber olalım.
Sohbetimiz esnasında dikkatimi çeken diğer ana başlıklar:
- Siyasi görevleri sevmiyorum. Benim için aslolan hizmettir. Siyaset kirli, çirkin ve çürük.
- Mimar Sinan mahallesinde ve Yedieylül mahallesindeki Aydınspor tesisleri 90'lı yıllarda Türkiye'de yapılan en büyük ve en güzel tesislerdi.
- Aydınspor tesislerindeki eski başkanların fotoğrafları ve kupalar nerede?
- Sokaklara 72 tane basketbol sahası yaptık.
- Aydınspor'la ilgili çok projem var ama yetkimiz yok.
- Mal varlığımdan 2000 tapuyu Aydın'a hibe ettim.
Soru cevap:
Aydın: Referansım
Aydınspor: Kurtarılması gereken hasta
Belediye başkanlığı: Hayır demem
Spor: Sporda kaybedilen zaman yaşamdan kazanılır
Türkiye: Çok daha iyi yerlere gelecek

Röportaj: Ahmet Çelik

28 Tem 2020 - 16:46 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Manşet Aydın Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Manşet Aydın hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Manşet Aydın editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Manşet Aydın değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Manşet Aydın, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 315 77 79
Reklam bilgi