Savaş, AB tescili alan kestane için konuştu

Aydın incirinden sonra kestanesi de Avrupa Birliği Komisyonu tarafından coğrafi işaret tescili aldı. AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş bu gelişmenin Aydın turizmi ve tarımı açısından önemine dikkat çekti.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Savaş, AB tescili alan kestane için konuştu
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın Ticaret Borsası’nın girişimleri sonucu, Aydın kestanesi Avrupa Birliği Komisyonu tarafından coğrafi işaret tescili aldı. Aydın kestanesi AB tarafından tescil edilen 4’ncü coğrafi işaretli ürün oldu. Konuya ilişkin KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş açıklamalarda bulundu.

“TARIM VE TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ”
Milletvekili Mustafa Savaş, Aydın inciri, Malatya kayısısı ve Gaziantep baklavasından sonra bereketli Menderes Havzası’nda yetişen kestanenin coğrafi işareti almasıyla birlikte Aydın’ın listede 2 ürününün bulunduğunu belirterek, “Her zaman ifade ediyoruz; Aydın bir tarım şehri, Aydın bir turizm şehri. Daha nice cevherleri ilimizde barındırıyoruz. Bu potansiyelimizi daha yükseklere çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu güzel şehrimize, özel değerlerimize sahip çıkmak boynumuzun borcudur. İncirimizden sonra kestanemizin de AB tescili alması özellikle tarım ve turizm açısından ilimize önemli ekonomik katkılar sunacaktır” dedi. Emeği geçenlere teşekkür eden Mustafa Savaş, Aydınlılara da hayırlı olsun dileklerini iletti.

25 Eyl 2020 - 11:45 - Ekonomi

Mahreç  Mustafa Çelik