HES kodu olmayan konaklayamayacak

Pandemiyle mücadele kapsamında yayınlanan yeni genelgeyle kamu-özel ayrımı olmaksızın tüm otel, pansiyon, misafirhane ve kamplarda konaklamak için HES kodu zorunluluğu getirildi.

Filiz Özdemir
Filiz Özdemir Tüm Haberleri

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama ve Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu konulu iki ayrı genelge gönderildi. Valiliklere gönderilen genelgelerde, koronavirüs salgınıyla mücadelede hastalık tanısı konulmuş ya da temaslı durumdaki kişilerin toplumdan izole edilmesi üzerinde durulması gereken önemli hususlardan biri olduğu vurgulandı. Bu doğrultuda bulaşma riskinin azaltılması ve hastalık tanısı konulan kişiler ile temaslı durumundaki kişilerin tespit edilerek izolasyona tabi tutulmalarını temin edilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığınca Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması geliştirildiği anımsatıldı.

SORGULAMA YAPILACAK
Genelgelerle şehiriçi ulaşımın yanı sıra konaklama yerleri içinde HES kodu zorunluluğu getirildi. Buna göre özel-kamu, turizm işletme belgeli/belgesiz, ruhsat veren idare gibi herhangi bir ayrım olmaksızın tüm konaklama tesislerinde müşterilerden Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması kodu istenecek ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra konaklama tesisine müşteri kabul edilecek. Sorgulama sonucunda tanılı veya temaslı olmayan kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek. Konaklama tesislerince genel kolluk kuvvetlerine bildirilen müşteri bilgilerinin, ilgili genel kolluk kuvveti birimince Sağlık Bakanlığı ile sağlanan veri entegrasyonu çerçevesinde Covid-19 tanısı konulma ya da temaslı olma durumuna göre de sorgulanacak.

10 GÜN SÜREYLE KAPATILACAK
Bu çerçevede Covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı genelgeleri kapsamında Güvenli Turizm Sertifikası uygulaması gereği oluşturulan misafir izolasyon odalarına yerleştirilecek. Denetimler sonucunda HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren konaklama tesisleri İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda ilgili valilik veya kaymakamlıkça 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek.

01 Eki 2020 - 14:35 - Gündem

Mahreç  Filiz Özdemir