CHP'liler cezayı yetersiz buldu

Avukat Celal Çelik, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'a düzenlenen silahlı saldırının karar duruşmasının ardından konuştu. Çelik aynı saldırının AK Parti'li bir vekile yapılması halinde daha farklı bir yargıyla karşı karşıya olunacağını iddia etti.

İsmail GÜREL
İsmail GÜREL Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'ı 29 Ekim 2016'da silahla yaralayan A.S., mahkeme tarafından 6 yıl 15 gün hapis ve 9 bin 750 lira para cezasına çarptırıldı. Kararın ardından açıklama yapan Tezcan'ın Avukatı Celal Çelik, cezanın yetersiz olduğunu düşündüklerini belirterek, "Bu eylem eğer AK Parti'li bir milletvekiline ya da genel başkan yardımcısına yapılmış olsaydı çok farklı bir yargıyla karşı karşıya kalacağımız inancıyla elbette itaraz edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"BİZE GÖRE ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS"
Mahkemenin sanığa silahlı yaralama ve tehdit suçundan hüküm kurduğunu söyleyen Avukat Çelik, "Bu saldırı bize göre adam öldürmeye teşebbüs. Biz ısrarlı bir şekilde eylemin adam öldürmeye teşebbüs olduğunu ifade ettik çünkü merminin geldiği yer itibarıyla eylemin adam öldürmeye teşebbüs olarak değerlendirilmesi gereği vardı" dedi.

"YETERLİ OLMAYAN BİR CEZA"
Mahkemenin alt sınırdan biraz uzaklaşarak 6 yıl 15 gün hapis cezası verdiğini ifade eden Çelik, "Yani cezayı biraz fazla vermeye çalışmış olmakla birlikte bize göre yeterli olmayan bir cezayla karşı karşıya kaldık. Bu eylem eğer AK Partili bir milletvekiline yada genel başkan yardımcısına yapılmış olsaydı çok farklı bir yargıyla karşı karşıya kalacağımız inancıyla elbette itiraz edeceğiz bu karara çünkü sanığın daha fazla ceza alması gereği çok açık" şeklinde konuştu.

"TÜM MUHALİFLERE YAPILAN BİR SALDIRI"
İzmir Milletvekili Murat Bakan, "Süreci başından beri takip ettik. Biz bu davayı sıradan bir adli suç olarak görmüyoruz. Bu dava bir siyasal davadır, örgütlü davadır. İktidarın yarattığı korku ikliminin ve ülkedeki kutuplaşmanın tezahür ettiği noktadır. Bu sadece Tezcan'a yapılmış bir silahlı saldırı değildir. CHP'ye ve Türkiye'deki tüm muhaliflere yapılan bir saldırıdır. Cezanın da bunun bir siyasal örgütlü suç olarak değerlendirerek verilmesi gerektiğini düşünüyorduk. Avukatımız Celal bey gerekli açıklamayı yaptı ama alınan ceza tatmin edici değil" ifadelerini kullandı.

"HİÇ ISLAH OLMAMIŞ"
Sanık A.S.'nin, duruşma salonu önünde bağırıp çağırarak milletvekillerinin üzerine yürütdüğünü belirten Bakan, "Bu ceza yargılamasının asıl amacı olan suçluyu ıslah etme unsurunun gerçekleşmediğini gösteriyor. Hiç ıslah olmamış. Hatta belki bu davadan sonra özgüveni artmış, suç işlemeye karşı yatkınlığı artmış. Buna uygun bir karar verilmesini bekliyorduk. Hiçbir indirim uygulanmamalıydı bu sanığa ancak indirim sebebi de uygulandı. Biz şimdiye kadar takip ettiğimiz gibi bundan sonra da davayı takip edeceğiz" dedi.

15 Nis 2021 - 14:11 - Siyaset

Mahreç  İsmail Gürel