Aydın'dan İsrail'e tepki

Aydın'da bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, düzenledikleri basın açıklamasıyla, Mescid-i Aksa ve Gazze'ye haince saldıran İsrail'e tepki gösterdi.

İsmail GÜREL
İsmail GÜREL Tüm Haberleri
Aydın'dan İsrail'e tepki
Aydın'dan İsrail'e tepki
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın'da çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi Bey Cami'de kılınan öğle namazının ardından Atatürk Kent Meydanı'nda toplandı. Vatandaşlar yaptıkları basın açıklamasıyla Mescid-i Aksa ve Gazze'ye haince saldıran İsrail'i kınarken, Filistin için dayanışma çağrısı yaparak dualar okudu. Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Osman Selçuk Aldemir, AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen, AK Parti Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Duygu Göğde ve AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Demir de programa katılarak destek verdi.

"İSRAİL TERÖR DEVLETİDİR"
STK'lar adına basın açıklamasını okuyan Güven Subaşı, "Siyonist terör çetelerinin öncülüğünde kurulan İsrail, apartheid rejime sahip bir terör devletidir. Kurulduğu günden bugüne siyonizme karşı tavır alan tüm insanlığı kendisine karşı hedef alan terör anlayışı, o günden bugüne hiç değişmemiştir. İşgal edilmiş Doğu Kudüs’te 1967’den bugüne İsrail terör devleti eliyle sistematik bir işkenceye maruz kalan Filistin halklarının bölgeyi tamamen terk etmesi hedeflenmektedir" dedi.

"YÜZLERCE MÜSLÜMAN YARALANDI"
Doğu Kudüs'te 1967'den bu yana binlerce Filistinlinin evinin İsrail tarafından yıkıldığını söyleyen Subaşı, "Bugün itibarıyla 5 milyon Filistinli vatanlarından uzakta mülteci olarak yaşamlarını güçlükle idame ettirmekte, en temel insan haklarından mahrum bırakılmaktadırlar. Gazze'de 2 milyon Filistinli en basit ihtiyaçlarını bile güçlükle karşılayabildikleri bir açık hava hapishanesine mahkum edilmiş durumdadır. Uluslararası sözleşmeler açısından hiçbir meşruiyeti olmayan Kudüs işgali sonrası bugüne kadar sayısız savaş suçuna imza atmış olan siyonist işgal yönetimi, göstermelik kınama açıklamalarının ötesinde bir yaptırımla karşılaşmamıştır. Son yıllarda ve özellikle her Ramazan ayında tekrarlandığı üzere mukaddes Ramazan ayının ilk günlerinde Israil Terör Devleti'nin Mescid-i Aksa'nin Şam Kapısı önündeki oturma alanlarını barikatlarla kapatması ve Mescid-i Aksa'da okunan ezanı engellemeye çalışmasıyla başlayan provokatif müdahaleler neticesinde gelişen olaylar sonucunda Filistinli eylemcilere orantısız güç kullanarak müdahale edilmesiyle yüzlerce Müslüman yaralanmış ve gözaltına alınmıştır" şeklinde konuştu.

Subaşı, açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı;
"Türkiye tarafınca en yetkili ağızdan yapılan, "Türkiye olarak her zaman olduğu gibi bugün de Kudüs'teki kardeşlerimizin ve Filistin coğrafyasındaki tüm Müslümanların yanındayız. Mukaddes şehir Kudüs'ün onurunu, şerefini, izzetini, haysiyetini korumak her bir Müslüman'ın boynunun borcudur." açıklamasıyla ortaya konan tavrı dikkate değer buluyoruz.

Tapınak dağına dönüş örgütleri gibi fanatik örgütler, yine Ramazan'ın 28'ine denk gelen 10 Mayıs'taki Ibrani Kudüs Gününde Mescid-i Aksa'ya yoğun baskın için çağrıda bulunmuş ve israil güvenlik güçleri ile birlikte Mescidi Aksa'ya saldırıya geçmişlerdir. Mescidi Aksa'yı savunan Filistinli kardeşlerimize topyekun saldıran, İlk Kıblemiz Mescidi Aksa' savaş alanına çeviren, Gazze'de Sivil halkı çoluk çocuk demeden öldüren, Kudüs'te Filistinlilerin evlerini zorla işgal eden işgalci İsrail haddini

fazlasıyla aşmakta Uluslararası toplum ise bütün bu gelişmelere sessiz kalmaktadır.
Mescid-i Aksa baskınını gerçekleştiren fanatik siyonist örgütler ve terör devleti israil bilmelidirler ki, Aydin sivil toplum kuruluşları olarak Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs'e yapılacak her saldırıyı bizlere yapılmış kabul edeceğimizi ve saldırıları engellemek için İsrail terör devleti ve yerel temsilcilerinin uykularını kaçırmak için teyakkuzda olduğumuzu ilan ederiz.

Ve vicdanlı tüm insanları siyonist örgütlerin ve terör devleti Israil'in saldırılarına karşı teyakkuzda olmaya, Filistinlilerin yanında dayanışmaya çağırıyoruz.
Filistin'in her bölgesinde, sokağında ilk kıblemiz Mescidi Aksa'yı, Kudüs'ü savunan bütün Müslümanlar adina direniş gösteren yürekli Filistinli kardeşlerimizi selamlıyoruz. Onların yanında olmaktan asla geri adım atmayacağız!"

11 May 2021 - 16:13 - Gündem

Mahreç  İsmail Gürel