Turizmcinin gözü orman yangınlarında

Türkiye'nin farklı birçok turizm noktasında başlayan orman yangınları turizm sektöründe yakından takip ediliyoır. Alevlerin hayatı durma noktasına getirdiği başta Manavgat, Marmaris ve Bodrum'da yaşananlar Aydın'da kaygıyla izleniyor. kuşadası otelciler ve yatırımcılar derneği başkanı tacettin özden yaşananları değerlendirdiği açıklamasında, "Turizmin olumsuz etkilenmesinden öte hayatımız etkileniyor. Şu anda birebir turizme yönelik olumsuz bir etkisi yok" dedi.

İsmail GÜREL
İsmail GÜREL Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği (KODER) Başkanı Tacettin Özden, son üç gündür yurdun farklı birçok noktasında peş peşe başlayan orman yangınlarının turizmcilerin keyfini kaçırtdığını söyledi. Yaşananlardan herkes gibi turizmcilerin de etkilendiğini kaydeden Özden, rezervasyon iptallerinin olup olmadığı yönündeki bir soruya verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı, "Ormanlar ülkemizin milli serveti. Bugün dünyanın neresinde olursa olsun bir ağaç onlarca yılda büyüyor. Orman içerisinde binlerce canlı yaşıyor. Bunların hepsinin yanıyor olması dünyanın akciğerinin yanıyor olması demektir. İnsan olan herkesin dünyanın doğasına, canlılara sahip çıkması lazım. Ona karşı duyarlılık göstermesi lazım. Biz turizmciler olarak da tabii ki çok üzülüyoruz, turizmin olumsuz etkilenmesinden öte hayatımız etkileniyor. O yüzden çok üzgünüz, mutsuzuz, keyifsiziz. Şu anda bire bir turizme yönelik olumsuz bir etkisi yok. Sadece birkaç otel tedbir amacıyla boşaltıldı."
YANGINLARDA 5 AĞUSTOS ŞÜPHESİ
İngiltere'nin 5 Ağustos'ta vatandaşlarının yurt dışında tatil yapmalarına olanak tanıyacak toplantı öncesinde çıkmış olmasını Türk turizmini sekteye uğratmaya dönük sabotaj olduğu şeklindeki yorumlara katılmadığını söyleyen Özden, bu yönde yapılacak yorumlara dikkat edilmesi uyarısında bulundu. Bir takım çevrelerin toplumsal hassasiyetleri kaşımak suretiyle infial yaratma çabasında olabileceğini de sözlerine ekleyen Özden, insan olan herkesin doğaya sahişp çıkması gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi, "Ülkemizin hassas değerleri var. Bunları kaşıyarak, zorlayarak toplumsal bir infial yaratmaya çalışan bir takım güçler de olabilir. Bazı şeyleri söylerken, yorumlarken, paylaşırken dikkatli olmamız lazım çünkü bu tür şeylerle toplumumuzun dengesini bozabilirler, nifak tohumu ekebilirler, daha büyük sıkıntılar başımıza açabilirler."

30 Tem 2021 - 16:25 - Gündem

Mahreç  İsmail Gürel