"Türkiye ve dünyada rekor beklentisi var"

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, ayçiçeğinin bu sezon rekor kıracağını belirtti. Sağel ayçiçek fiyatının 6 lira olması gerektiğini söyledi.

Ali Bulur
Ali Bulur Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kuraklık ve su sorunu nedeniyle bu sezon ülke genelinde ayçiçek üretiminde rekor artış bekleniyor. Hasat sonrası ayçiçek yağı fiyatlarında büyük düşüş olacağı tahmin ediliyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel, "Hem Türkiye hem de dünya fiyatlarındaki hızlı artış üreticiyi ayçiçeği ekimine yönlendirdi. Bu rekor hasat beklentisi ayçiçeği yağı fiyatlarına düşüş olarak yansıyacak. Geçen sezon Türkiye 1 milyon tona yakın yağlık ayçiçeği ithal etmişti. Bu sezon ise 400 bin ton daha fazla ithalat beklenmektedir" dedi.

"ÇİFTÇİNİN ÜRETİME YÖNELİK DAVRANIŞI İYİ YÖNETİLMELİ"

Sağel, "Ülkemizde ayçiçeği üretiminde önemli oranda artış olmasının nedenleri yüksek fiyat, kuraklık ve su sorunudur. Bu hususta uygulanan politika çok önemli. Aslında genellikle hasat döneminde vergi artırılarak üretici korunuyor. Fakat bu yıl hasat başlamasına rağmen ayçiçeği tohumu (çekirdeği) ithalatında gümrük vergisi sıfır. Vergi indiriminden kaynaklı ithalata olan talebin artmasından dolayı yerli üreticinin bu fiyat düşüşünden olumsuz etkileneceği kanaatindeyim. Çiftçi bu ürünü ekerken fiyatına bakarak da ekim yaptı. Bir taraftan da bu ürünün üretimini 2 milyon tona çıkarma fırsatı var. Bunun için çiftçinin üretime yönelik davranışı, fiyat beklentisi iyi yönetilmeli. Hasat devam ederken gümrük vergisinin artırılarak üreticinin korunması gerekiyor. Ayçiçeği taban fiyatının 6 liranın altında olmaması gerektiğini düşünüyorum. Yerli üreticimizin yüzünün güleceği bir hasat olması temennisiyle, yeni hasat yılı herkese hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

25 Ağu 2021 - 12:01 Aydin/ Söke- Ekonomi

Mahreç  Ali Bulur