x

Efeler’e yeni logo

Efeler Belediyesi’nin logosunda düzenleme yapılarak “E” harfi ön plana çıkarılacak. Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, yeni logonun gençlere hitap edeceğini ve tanınırlık açısından en önde olacaklarını ifade etti.

Yaşar Başkurt
Yaşar Başkurt Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Efeler Belediyesi’nin logosunda değişiklik yapılacak ve “E” harfi ön plana çıkarılacak. Eylül ayı meclis toplantısında gündeme alınan yeni logo değişikliğine bazı meclis üyeleri karşı çıkarken karar oy çokluğu ile kabul edildi. Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, “Tanınırlıkta en önde olacağız” dedi.

“GENÇLİĞİ YANSITMAK ZORUNDA”

Atay, “Bir süredir genç arkadaşlarımızdan Efeler’in dinamizmini yansıtan modern bir görsel anlatıma sahip değiliz şikayetlerini alıyorduk. Lise ve üniversiteli gençlerimizin ortak fikri olarak Efeler’in ‘E’sini öne çıkarma kararı aldık. ‘E’ hem Efeler’in sembolü hem de bizim vizyonumuz olan efe, Ege, enerji, empati, eğitim, eşitlik, emek, ecdat, edep gibi birçok kıymetli sözün baş harfi. Genç grafikerlerin çeşitli fikirlerini birleştirip ‘E’ harfine bir el duruşu verdik. Bu duruşta aynı zamanda sarılmayı, kardeşliği, dostluğu, barışı tasvir ettik. Bir el kalpte bir el beyinde duruşuyla tasavvuf ve ahilik selamına gönderme yaptık. Bu yeni logo Efelerli gençlerin logosu olarak ortaya çıktı. Efeler’in bize değil gençlere ait olduğu için belediyemizin yeni logosu da gençliği yansıtmak zorundaydı. Hem geleneğimize hem geleceğimize selam veren bu tasarımın Efeler’in yeni logosu olmasını gençlerimizin adına sizlere öneriyor ve desteğinizi bekliyorum” diye konuştu.

Yapılan logo değişikliğine karşı bazı meclis üyeleri tarafından “Çift logo algısı oluşacağı” yönünde eleştiriler geldi.

“LOGO BİR TANINIRLIK MESELESİ”

Başkan Atay, “Zaman içerisinde bu logo insanlarımızda oluşur. Bu güzel bir logo. Bu logonun bütün tanınırlığıyla, ‘e’ harfinin de ne Edirne, ne Eskişehir, ne Elazığ, ne Erzurum, ne Erzincan tarafından kullanılmayıp yalnızca Efeler tarafından kullanılmış olması da özel bir durum oluşturmaktadır. Logo bir tanınırlık meselesi ve tanınırlıkta en önde olacağız” diyerek yanıt verdi.

02 Eyl 2021 - 12:31 Aydin/ Efeler (Merkez)- Gündem

Muhabir  Yaşar Başkurt