Söke’de Cumhuriyet Bayramı kutlandı

Söke’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 98. yılı, tüm yurtta olduğu gibi Söke’de de büyük bir coşku ve gururla kutlandı.

Ali Bulur
Ali Bulur Tüm Haberleri
Söke’de Cumhuriyet Bayramı kutlandı
Söke’de Cumhuriyet Bayramı kutlandı
+11
Haber albümü için resme tıklayın

Aydın’ın Söke ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle kutlamalar gerçekleştirildi. Törene AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı İsth. Albay Aziz Çiçek, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa İberya Arıkan, Söke Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Atbaş, Söke Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Salih Devrim, Söke İlçe Emniyet Müdürü Fatih Demiralp, kurum amirleri, siyasi parti ilçe başkanları, meslek odaları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, "Cumhuriyet, demokrasi ve hukuk devleti ilkeleriyle taçlandırıldığında ve milletçe içselleştirildiğinde gerçek manasını bulmaktadır ki; 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin cumhuriyeti ne denli içselleştirdiği ve devletiyle ne kadar bütünleştiğini en bariz şekilde göstermiştir. Milletimiz gerektiğinde, her türlü iç ve dış tehdide karşı, İstiklal Harbi’ndeki kararlılıkla mücadele edeceğini tüm dünyaya en somut şekilde göstermektedir" dedi.
"EVRENSEL DEĞERLERE AZAMİ ÖZEN GÖSTERMELİYİZ"
Güney, "Büyük hedefler ve kat edilecek uzun yolumuzun olduğu bilinciyle hareket etmeli ve daha çok çalışmalıyız. Hukukun üstünlüğüne, yargı bağımsızlığına, kuvvetler ayrılığına, ifade hürriyeti ve basın özgürlüğü gibi evrensel değerlere azami özen göstermeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti, sizlerden aldığı güç, kadim tarihi, köklü devlet tecrübesi ve bir asra yaklaşan Cumhuriyet birikimi ile her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek güce, imkan ve kararlılığa sahiptir. 2023 hedeflerine, 2053 ve 2071 vizyonlarına ulaşmak için emin adımlarla ilerleyecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, uygar dünyanın öncü bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi sürdürecektir. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Cumhuriyetimizi kurmak ve yaşatmak için mücadele veren isimsiz kahramanları, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakârlıkla mücadele eden kahraman gazilerimizi minnetle yâd ediyor; bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Aydınlık geleceğimizi görmenin huzuru içinde tüm vatandaşlarımızın bir kez daha Cumhuriyet Bayramını kutluyor; sağlık ve esenlikler diliyorum" şeklinde konuştu.
Kutlamalar halk oyunları gösterilerinin ardından askeri birliklerin ve törene katılan okulların resmi geçitleri ile son buldu.

29 Eki 2021 - 11:55 - Gündem

Mahreç  Ali Bulur