Sınırdan dönen incirler ne olacak?

Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem ile Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, İtalya tarafından aflatoksin oranı yüksek çıktığı gerekçesiyle gümrükten geri gönderilen incirler hakkında konuştu.

İsmail GÜREL
İsmail GÜREL Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’den İtalya’ya ihraç edilen kuru incirler sınırda yapılan kontroller sırasında aflatoksin oranı yüksek çıktığı gerekçesiyle geri iade edilmişti. Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Ökdem ile Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur, sınırdan geri dönen kuru incirler hakkında açıklama yaptı.
Yapılan kontrolün rutin bir işlem olduğunu dile getiren Ahmet Ökdem, "İade edilen miktar sadece 2 ton. Geçen yıla göre geri dönüş oranı yüzde 50 daha az. Sınır 10 miligram. 10'un altındakileri biz ihracat partisi olarak gönderiyoruz. Mesela buradaki laboratuvarda 9 çıkıyor. Adam bir daha analize alıyor, 10.5 çıkınca iade ediyor. İncir buradan çıkıp yurtdışına giderken yolda beklemekten kızışır, aflatoksin artabilir. İşletme malı geriye isterse, bizim gözetimimizde paketler bozuluyor. Asla marketlere satılmaz. Paket bozulur, tekrar işlemler yapılır, aflatoksin için tekrar karanlık odaya girer, tekrar ihracat için paketlenir" ifadelerini kullandı.
"İÇ PİYASAYA SATILMIYOR"
Geri iade edilen kuru incirlerdeki aflatoksin oranının, sınırın çok az üzerinde olduğunu belirten Başkan Çondur, "Bir yanlış anlaşılma olmasın. Geri gönderilen mal iç piyasaya satılmıyor. O yine gümrük sahasında muhafaza ediliyor. Tekrar orada işleniyor. Zirai karantinada. Orada işlemleri yapılarak tekrar ihracata gidiyor. Kötü incir Türkiye'ye satılacak diye bir algı olmasın. 2 ton abartılacak bir miktar değil. Bir palet mal. Bu normal" dedi.

03 Kas 2021 - 16:32 - Ekonomi

Mahreç  İsmail Gürel