Binlerce yıllık gelenekte heyecan başlıyor

Nazilli Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği, güreş sezonu öncesi Sümer Sahası’nda keşkek hayrı düzenledi.

Mustafa Çelik
Mustafa Çelik Tüm Haberleri
Binlerce yıllık gelenekte heyecan başlıyor
Binlerce yıllık gelenekte heyecan başlıyor
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Yörük kültürünün en önemli simgelerinden biri olan deve güreşi sezonu başladı. Nazilli Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği, Sümer’de bulunan Deve Güreşi Sahası’nda keşkek hayrı düzenledi. Özenle hazırlanan keşkekler, misafirlere ikram edildi. Yeni sezonun hayırlı ve sorunsuz bir şekilde geçmesi için emekli İmam Hatip İsmail Düzyol mevlid-i şerif okuyup dua etti.
“KÜLTÜRÜMÜZÜ YARINLARA TAŞIMAK İSTİYORUZ”
Deveciliğin memleketin yaşayan değerlerinden ve yörük geleneğinin temel taşlarından biri olduğunu ifade eden Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Bunu hep birlikte yaşatmaktan çok mutluyuz. Emek veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Güzel tesisler yapıldı. Biz de bu kültürün yaşatılması adına ciddi faaliyetler yürütüyoruz. 2020 yılında düzenlediğimi güreş, yapılanların arasında en iyi 2’nci seçildi. İnşallah bu kültürü, yaşatarak yarınlara taşımak istiyoruz” dedi.
GÜREŞLER 21 KASIM’DA BAŞLIYOR
Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Derneği Başkanı Veli Koçan, birlik ve beraberliği sağlamak için hayır düzenlediklerini belirterek, “Güreşler 21 Kasım’da Umurlu’da başlıyor. Nazilli güreşimiz de 20 Şubat’ta herkesi bekliyoruz. Yeni sezon hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi.
Keşkek hayrına Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, MHP İl Başkanı Haluk Alıcık, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak, deveciler ve vatandaşlar katıldı.

12 Kas 2021 - 12:06 Aydin/ Nazilli- Gündem

Mahreç  Mustafa Çelik